Roti eluiga

Kas on viga, mis on viga, mis teha, kuidas vältida jms. Kõik terviseprobleemid, mis rotiga ette tulla võivad.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Roti eluiga

PostitusPostitas cosmical (Teema autor) » 03. aprill 2004, 09:02

Heh ... kui vanaks rotid üldse elavad? :$ Ei olegi nagu uurind.
cosmical
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 147
Teemad: 23
Asukoht: Tartumaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti vanus

PostitusPostitas Siretike » 03. aprill 2004, 09:31

2-3 aastat
Siretike
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 183
Teemad: 14
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 03. aprill 2004, 11:01

Minu senise rotipidamise kogemus: kõige noorem surnud 14 kuu vanuselt, kõige vanem 2 a 6 kuud. Tuttavatel oli aga isane, kes üle kolme aasta vanaks elas.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti vanus

PostitusPostitas Suur Hiir » 03. aprill 2004, 12:44

Tavaliselt on elu näidanud mulle, et mida oskamatumalt oma rotti kasvatada, seda kauem ta elab. Enamus mu tuttavate (hullud karvased ja laaberdajad) rottidest on elanud kolme aastani. Me ka ei osanud rotti kasvatada ja ajasime palju asju puusse, aga Keke elas kolmanda eluaastani. Kaks ja pool aastat ilma tervisehädadeta. Nüüd abikaasa vahel arutleb selle üle, et meil on teaduslikult kasvavad rotid ja näis kaua elavad. :?
Suur Hiir
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 165
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti vanus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 25. aprill 2004, 11:44

millistes tingimustes rotti kasvatada ja kuidas, et tal pikk eluiga oleks?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 25. aprill 2004, 14:32

Peamine, et sa teda liiga vähe või palju ei sööda, puur suur ja puhas, tegemist tal piisavalt ja kui haige, siis ravid. Noh, et hoolitsed nii hästi kui oskad. Ja siis oleneb juba geneetikast. Ehk siis - võta asja rahulikult. :)
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti vanus

PostitusPostitas Liina » 26. mai 2004, 23:47

Rott on karjaloom, seega tema jaoks on soodsam keskkond selline, kus ta pole üksi. Mulle tundub, et need rotid, kes elavad mitmekesi koos elavad ka kauem, kuna neil on täisväärtuslikum elu. Ja rott mõistab rotti tihtipeale paremini kui inimene rotti. ;)
Teine asi, mida soovitan on rotiga suhtlemine, kuid mitte ülemäära suhtlemine - talle tuleks ikka natuke enda ruumi ka jätta toimetamiseks. Üle ei tasu väntsutada. :)
Ja veel üks asi, mida mina siiamaani teen: ma meelega näljutan kuus korra oma rotte. Näiteks ma ei anna neile paari päeva kuni nädala jooksul mitte midagi süüa (oleneb erinevatest oludest). See võib tunduda mõndade jaoks väga julm, kuid mõeldes sellele, millistes tingimustes näiteks elavad rotid vabaduses, siis on teada, et nad koguaeg süüa ei saa -söövad täpselt siis kui midagi leiavad. Seega on rotid väga vastupidavad loomad ning näljutamine ei tee neile tegelikult halba.
Aga milleks siis ikkagi see "näljutamine" hea on? Ma olen lugenud erinevaid tekste rottide toitumisest, ning mis mulle endale on meelde jäänud on see, et rotte ei tohi ülesööta, sest vastasel juhul on neile kerged tekkima igasugused kasvajad. Need ei pruugi tekkida ainult ülesöötmisest, kuid kui isendil on kasvajate tekkeks soodumus - siis kindlasti on see tavaliselt üks suuremaid põhjuseid.
Ja eriti veel on hea kasutada näljutamist kui rott ei saa piisavalt liikuda - seega aeg-ajalt neid dieedile pannes teete rotile hoopis suure teene!
PS! Rott võib olla vabalt ilma söömata terve nädala, kuid vesi peab tal seejuures olema ALATI kättesaadav! ! !
Mul on üks isane rott, kes on 4-aastane ning ikka veel väga kobe poiss: nii terviselt kui ka iseloomult!!
Edu soovides,
Liina L.
Liina
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 14
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti vanus

PostitusPostitas Laura188 » 27. mai 2004, 13:19

Ma ei tea kas ma jutuga just nõus olen,aga on räägitud et rotile peab andma korra päevas uut toittu toidukaussi.Ma kunagi hakkasin Mupsu söömist juba piirama,nii paksuks läks,aga ma sain siis aru et kõvasti kõhnemaks ta ei lähe,lõpetasin ära.
Laura188
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 234
Teemad: 20
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti vanus

PostitusPostitas Liina » 27. mai 2004, 13:37

Noh, ütleme nii, et arvamusi on erinevaid, ja tegelikult keegi ju täpselt ei tea, mis tagab roti kõrget vanust. Täpselt nagu igal inimesel on näiteks ravimismeetodite kohta eriarvamusi: mõned arvavad, et antibiootikumid on kõige paremad, mõned jällegi eelistavad looduslikke ravimismeetodeid, ning mõned jällegi lähevad posija juurde. :)
Arvamusi on erinevaid ja ma ei väidagi, et minu arvamus see kõige õigem oleks. Aga lihtsalt pakkusin välja variante, kuidas oma rottidele head elu pakkuda, ja see oli osa minu nägemusest. :)
Liina
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 14
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti vanus

PostitusPostitas nuu » 29. mai 2004, 10:31

"Rat Health Care" raamatukeses kirjutab autor muu hulgas ka kellestki, kes on oma rottidele andnud joogiks ainult destilleeritud vett ning kelle kõik rotid on väidetavalt 6-aastaseks elanud.
(Minul jällegi on kusagilt kooliajast hämar mälestus, et destilleeritud vee joomine on üsna mõttetu, kui isegi mitte kahjulik. Põhjendust ei mäleta ja oma mälus ei ole tegelikult üldse kindel. Ei leidnud ka netist midagi, aga pean veel mõtlema, kuidas oleks kõige kavalam otsida, et igast teemasse mittepuutuvat jama vähem oleks vastuste hulgas...)
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti vanus

PostitusPostitas Suur Hiir » 29. mai 2004, 10:41

Arvan, et rottidele on ka igast kaltsiumid magneesiumid ja muud mineraalid vajalikud nagu inimestelegi. Vist? :? Destilleeritud vees ei ole aga mingeid mineraale, seepärast ei tohikski inimesed (eeldan, et ka rotid) destvett liiga palju tarbida. Kaltsiumi vajavad luud (see on ka see paha asi, mille sool teeb vee karedaks) ja magneesium on vist vajalik südamele. Arstiteaduskonna ja keemiainimesed võivad mind parandada, kui ma eksin :P
Suur Hiir
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 165
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti vanus

PostitusPostitas PisiL » 29. mai 2004, 14:26

Mingisugune selline müüt liigub ringi nagu leotaks destilleeritud vesi organismist vitamiinid ja mineraalid välja :lol: arstid peavad seda küll nonsensiks, vähemalt need kellega mina olen rääkinud. Nad ei pea destvett kahjulikuks, organism peaks oma mineraalide jne vajaduse toidust kätte saama. Destvesi ei ole siis nende jutu järgi ei kasulik ega kahjulik ainult vastikult maitsetu. Et see siis peaks nagu inimeste kohta kehtima, ju siis ka rottide.
PisiL
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Sharky » 02. juuni 2004, 12:34

kui oled ikka hoolas oma rotiga, siis paremal juhul 4-5 aastat
Sharky
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 22
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Angel » 02. juuni 2004, 15:40

4-5 aastat vast rotu küll ei ela(tavaliselt).. Nii palju kui mina aru olen saanud, siis on hästi läinud, kui rott elab 3aastat.. Harva võib-olla ka 4, 5..
Angel
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 140
Teemad: 7
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Eagles » 05. september 2004, 21:04

Hmm..jah pigem ikka 2-3. Harven 4,5 jne. Kui vanaks teie rotid on elanud? Minul nüüd esimesed rotid. Lugesin et Liisa vanim rott elas 2 aastaseks ja 6 kuuseks. Niiet jah 4 ja 5 aastaseks elab rott tõesti harva. Rott on nii lühikese elueaga, see on paha miinus, ag siiski on nad parimad. :wink:
Eagles
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 216
Teemad: 6
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti eluiga

PostitusPostitas Heleri » 17. juuni 2005, 10:27

Mul on kaks rotti ja nad on mõlemad 2, 3 aastat vanad. Nüüd on küll juba natukene aru saada, et hakkavad vanaks jääma. Ühel on kasvajate probleem (ühe lasime eelisel aastal opereerida, kuid kaks kasvas asemele :( ja teisel on liigestega mingi jama, tagumised jalad hakkavad veitsa kangeks jääma. Muidu on tuju neil hea, söövad ka isuga. Annan neile erinevaid rottidele mõeldud segusid ja ka kodutoitu. Elavad kahekesi suures puuris ja tegevust on neil ka.
Mul on elu jooksul palju rotte olnud ja kõik on kuskil 1,5 kuni 2 aasta vanuselt ära surnud. Enne seda muutusid nad näost ka juba vanaks ja oli aru saada, et juba vanurid.
Praegused rotid on alles täitsa kõbusad-lõbusad
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti eluiga

PostitusPostitas paraboa » 24. juuli 2005, 10:10

See , kui kaua loom elab sõltub nii sellest , kuidas tema eest hoolitsetakse , kui sellest , kui palju talle geneetilise pagasiga tervist kaasa on antud . Inimestel on ju ka pikaealisus pärilik nähtus . Mina sain hiljuti kahe vana krõõbiku omanikuks , kellest see , kes väidetavalt on 4 -ja aastane näeb palju kobedam ja rõõmsam välja , kui tegelane ,kes peaks kahe aastane olema . Iseloom muidugi ka täiesti erinev. Läikiv ja sile rotu on ka väga sõbralik ja heatujuline , kui teine on kartlik , hammustav ja pisut hõreda karvaga tokerpäkk . Tigedus teeb ruttu vanaks :wink: ? Või teeb kehv tervis tigedaks ? Mine võta kinni kumbapidi...
paraboa
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 276
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti eluiga

PostitusPostitas petal » 20. august 2005, 12:05

Minu esimene rott Laigu elas umbes kolme aastaseks (lõpus muutusid tal tagumised jalad väga haigeks.. ei saanud korralikult liikudagi, enamvähem lohistas neid järgi.. käisime arsti juures ka ning sealt määrati mingit rohtu, mida tuli süstida..)
Pilt
Viimati muutis Endised kasutajad 20. november 2005, 03:20, kokku muudetud 2 korda.
[Laigu, Fallon, Kiddo, Mia, Eleanor, Gitta, Bree, Lexie, Lily, Bianca, Melody, Misty, Bona, "Asterixin Musca" Phita]
Kasutaja avatar
petal
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 127
Teemad: 4
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Roti eluiga

PostitusPostitas -xmasdog- » 04. september 2005, 15:30

Kas rotid elavad ainult 2 aastat???
Seda ma küll ei teadnud...
See on ju väga vähe aega. :?
-xmasdog-
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 34
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kaia » 04. september 2005, 15:33

ei ela kõige vanem rott elas 7a4k
Kasutaja avatar
Kaia
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 69
Teemad: 1
Pildid: 13
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 04. september 2005, 16:45

Kaia kirjutas:ei ela kõige vanem rott elas 7a4k

Mingisugustes ideaaltingimustes võib tõesti rott nii vanaks elada, kuid Kaia, kas sa tõesti arvad, et meie kodused pisikesed sõbrad ka nii kaua elavad. Üldiselt kodus elava roti eluiga kipub 2-3,5 eluaasta vahele jääma, ning Kaia jagab siin hetkel küll vale lootusi.
Kui siin nüüd rekorditest rääkida siis vanimad kassid olevat nii 40 aastaseks elanud, aga me kõik teame, et see siiski väga utoopiline. Ning meie kodumiisud kahjuks ei püsi nii kaua meie kõrval.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

PostitusPostitas Scratchy » 03. november 2005, 21:03

Meie esimene rott on juba 3 aastane.. teine saab 2 aastaseks mai lõpus. Esimene sai Oktoobri lõpus 3 aasteks..:D
Väikesed nohud ja terviseprobleemid on olnud. Esimesel ja suuremal on hetkel ka midagi.. Ei olegi aru saanud päris, mis tal nüüd on.
Aga hakkab vist ikka paremaks minema.:)
Kõige vanem rott on vist elanud 7,5 aastaseks umbes.
Täitsa vanamees:D
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Scratchy » 20. november 2005, 02:11

vabandust!
ta sai oktoobri lõpus hoopis 2-he aastaseks. nats vale arvestus . ei teagi nagu, et kust see 3aastat tuli. päriselt ju 2-he aastane..:D
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Eagles » 20. november 2005, 13:26

2 aastat on kah päris suur vanud juba, kobedad rotid sul! :)
Eagles
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 216
Teemad: 6
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Scratchy » 01. detsember 2005, 14:20

petal: sinu rott on minu scratchy näoga:D
nii nunnu:D:D
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti eluiga

PostitusPostitas hanna2004 » 29. veebruar 2008, 12:07

ka mullgi rotid saavad nyyd märtsi lõpus 2täis:D(keskeas juba:P
Eelmine rott elas peaaegu kolmeseks.
hanna2004
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 18
Pildid: 8
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti eluiga

PostitusPostitas raheldeegu » 20. märts 2008, 10:50

Minu sugulase rott elas 3,5 aastaseks :umm: .
Kasutaja avatar
raheldeegu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 565
Teemad: 32
Pildid: 7
Asukoht: Pärnumaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti eluiga

PostitusPostitas Lind1100 » 20. märts 2008, 10:58

Rott võib elada küll 3,5 aastat. Ma tean ühte kes oli juba elanud 4aastat 3kuud. Või vähemalt nii vanana ma teda nägin, väga vana oli igatahes. :umm:
Maailma vanim rott elas üldse üle 7 aasta.
Keskmine eluga on ikkagi kuskil 2-3 aastat, kuid eks see ole see vilets geneetika ja muu selline jama.
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti eluiga

PostitusPostitas Diana » 20. märts 2008, 12:18

Vilets geneetika see ei ole, dekoratiivroti eluiga ongi selline.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti vanus

PostitusPostitas Molly » 21. märts 2008, 10:47

Endised kasutajad kirjutas:"Rat Health Care" raamatukeses kirjutab autor muu hulgas ka kellestki, kes on oma rottidele andnud joogiks ainult destilleeritud vett ning kelle kõik rotid on väidetavalt 6-aastaseks elanud.


Olen viimasel ajal hakanud samuti joogivee probleemi peale mõtlema. Nimelt elasid mu praeguseks vikerkaaresillale läinud rotud kõik vähem kui 2 aastat. Pisikesest peale jõid nad ainult tavalist kraanivett. Alates suvisest puhkusest Elvas olen hakanud rottidele joogiks andma poest ostetud Saaremaa naturaalset joogivett. Elvas oli see olude sunnil, sest meie kaevuvesi joogiks eriti ei kõlba. Võimalik, et see võib olla ka minu ettekujutus joogivee puhtuse toimest elueale, kuid Kiku on nüüdseks 2 aastat ja 2 kuud vana ning Tibi 2 aastat ja 5 kuud vana. Viimased 9 kuud on nad joonud vaid seda poe pudelivett. Noored aga on joonud pudelivett algusest peale. Eks siis nüüd paista, kas järgmine rotude põlvkond suudab kuni 3 aastani elada. Muidugi on pudelivesi mõnevõrra kallis. Samas on ka sellel lisaks veel üks suur pluss- nimelt ei määrdu rotude joogipudelid nii kiiresti. Ja eks seegi on näitaja, et poest ostetud vesi peaks olema tervisele tunduvalt kasulikum.
Juta, Marta, Kim, Amanda, Stephanie, Marie, Caroline
(Iris-Mirka, Truks, Trips, Kiku, Tibi, Serena, Fiona, Angela, Janina, Hilde, Reti, Hillary, Saara, Michelle, Vaska, Nina)
Molly
Rotipesa
Rotipesa
 
Postitused: 969
Teemad: 46
Asukoht: Paldiski-Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 65
Sugu: Naine
Prindi postitus

Järgmine

Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist