Lehekülg 1/5

Kasvajatest

PostitusPostitatud: 09. aprill 2004, 16:02
Postitas Angel
Täna avastasin, et Tupsul jälle üks pisike kasvaja tekkinud(arvatavasti piimanäärme kasvaja)..See küll alles pisike, kuid kahjuks ei saa seda enam ära lõigata :( sest Tupsu juba 2 korda opil käinud ja ta on juba päris vana ka(paari kuu pärst saab 3 aastaseks) :(

Re: Rotil jälle kasvaja

PostitusPostitatud: 10. aprill 2004, 15:00
Postitas avalanche
Kasvajad kipuvadki korduma. Ka minu ühel rotil oli kunagi, lõikasime ära ja siis tuli uuesti. Põhimõtteliselt pole kasvaja eluohtlik kui ta roti tegemisi ei sega. Mis lõikamisse puutub, siis ka minu rott oli ligi kolme aastane ja kasvaja juba väga suur (lükkasime kogu aeg lõikust edasi), kuid operatsioonist toibus loom hästi.

PostitusPostitatud: 10. aprill 2004, 21:48
Postitas Liisa
Vanal rotil võib sama edukalt operatsiooni teha kui noorelt. Olulisem on tema üldine tervis. Kui rott näiteks samal ajal köhib, siis on operatsioon riskantne. Kui rott muidu kõbus, pole eriti ohtu. :)
Kui ta aga üldiselt vanaduse märku ilmutab, siis anna talle kõike head-paremat ja tee ta elu võimalikult mugavaks. Ja kui kasvaja nii suureks läheb, et teda segama hakkab (või katki hõõrdub jms), siis tuleks ta magama panna. :(

Re: Rotil jälle kasvaja

PostitusPostitatud: 15. aprill 2004, 21:28
Postitas Angel
aga juba kolmandat korda narkoos, kas see pole ohtlik? kui teis oppi tehti, siis hoiatati, et äkki ei ärkagi narkoosist enam :S

PostitusPostitatud: 15. aprill 2004, 22:10
Postitas Liisa
Vat ei tea, kas see mitmendal korral ohtlikum on. Oht on alati, kõigi väikeste loomade puhul. Ja seepärast ka seda parem, mida väiksemat kasvajat lõigatakse - lühem opp -> vähem anesteesiat. Nii olen mina aru saanud.
Seda, et mitmes kord lõigates ohtlikum on, pole ausalt öeldes välismaiste rotipidajate käest kuulnud.

PostitusPostitatud: 16. aprill 2004, 10:11
Postitas nuu
hmm. aga kui ise opile minna, siis uuritakse küll, et millal viimati narkoosi all olid (olen ise kaks korda opil käinud). Ma arvan, et see siis tõesti on oluline teada. täpsemalt ei oska küll kommenteerida. :?

kahtlane mügerik - kasvaja?

PostitusPostitatud: 30. juuni 2004, 12:02
Postitas Endised kasutajad
2aastasel emasel rotil on tekkinud paremale kehapoolele suur mügarik. see on ka varem tulnud-läinud, ent nähtavaid vaegusi pole põhjustanud. seekord on aga rotil nähtavalt ebamugav. varem vilgas ja ringi siputav rott eelistab istuda ühes kohas ning võimalult vähe liikuda. samuti on mygeriku pealt karv maha hõõrdunud, kuna see jääb käimisel jalale ette.
mida võtta ette, et leevendada loomakese olukorda?

Re: kasvaja?

PostitusPostitatud: 30. juuni 2004, 12:14
Postitas Andra
Ma arvan, et sa peaksid kindlasti loomaarsti külastama! Küll tema oskab aidata - annab rohtu või lõikab vms. Mina ütlen vaid et mine loomaarstile.
Rohkem ei oska aidata. :(

PostitusPostitatud: 30. juuni 2004, 17:46
Postitas Liisa
Peaks käima arsti juures, et uurida, mis mügerik see on. Sest kui on varemgi olnud ja ära läinud, siis pole ehk kasvaja, vaid midagi muud - tsüst või mädakogum. Tõenäoliselt on see vaja välja lõigata. See võib olla kallis ning paljud arstid nii vanadel rottidel ei taha ka seda operatsiooni ette võtta. Kui on kogenud arst ja rott muidu heas tervises, siis ei ole see tegelikult ohtlik.
Pea kindlasti arstiga nõu! Kui operatsioon pole võimalik ning ta elu kvaliteet tunduvalt kehvem on (= ei tunne elust rõõmu enam), siis tuleks kaaluda magamapanekut. :( Aga enne kui midagi oletada, peaks käima arsti juures, kes selle muhu üle vaatab!

Re: kahtlane mügerik - kasvaja?

PostitusPostitatud: 03. juuli 2004, 22:55
Postitas Endised kasutajad
loomakest ei olnud võimalik enam päästa. võimalik oli leevendada ainult tema olukorda. eile, 2 juulil kell 12.25 pandi meie Pisike magama.. :cry:
siit ka yks kysimus.. teine emane pole kunagi suur seltskonda otsija olnud.. kuid kas teise roti puudumine võib kuidagi tõsisemalt tema meeleolu mõjutada?
juba on märgata, et ta on leplikum inimseltskonna suhtes (tuleb sagedamini pesast välja ning on nõus pihkuvõtmise ja kontaktiga).. mida oleks veel oodata?

Re: kahtlane mügerik - kasvaja?

PostitusPostitatud: 03. juuli 2004, 23:37
Postitas nuu
Kui ei ole märgata, et ta oluliselt stressaks (näitkeks punaseid porfüriinipisaraid valaks), siis ma arvan, et see on sinu otsustada, kas sa tahad rotipidamisega jätkata või mitte. Kas teine rott on sama vana?
Mul endal on vaja nüüd ka raske otsus langetada. Kaks päeva peale seda, kui olin m-ile hõisanud, et minu 3-aastasel ei olegi veel ühtegi kasvajat, leidsin Turni küljelt kahtlase mügariku. See ei olnud kõva tükk nagu need, mida ma varem olin rottidel näinud, vaid on pigem selline pehme mass naha all. Ega lõpuni kindel ei ole, et see kasvaja on, aga tõenäoliselt. Arsti juures avastati teine veel - esialgu veel üsna tilluke kõva mügarik täpselt rinnanibu all. Ma olen nüüd pikalt kaalunud, kas opereerida või mitte, ning vist otsustanud, et targem oleks lasta Turnil nüüd rahus minna. Ta on varsti juba aasta otsa komberdanud ringi poolhalvatuna ning aeg-ajalt tatisena. Ma ei tea, kas ta suudab veel elamisest rõõmu tunda või ainult vaikselt ootab surma. Operatsiooni üleelamine on tema puhul küsimärgi all, aga kui ka läheb õnneks, siis kogu sellega kaasnev valu ja stress... Ma arvan et talle pole seda enam vaja.
Otsus oleks nagu tehtud, kuid... hirmus kiusatus on olla isekas ja seda särasilmset olendit veel võimalikult kaua enda juures hoida... Operatsioon ehk pikendaks tema eluiga mõnedki kuud. Pealegi: kas ma ikka suudan ära tunda õige hetke, mil oleks vaja ta surmaunne panna - kui kasvaja on liiga suureks paisunud ning talle elamine tõepoolest veel ainult piina valmistab...

Re: kahtlane mügerik - kasvaja?

PostitusPostitatud: 04. juuli 2004, 10:02
Postitas Suur Hiir
Tuttav tunne, Nuu. Käisin pea kolmeaastase Keke kasvaja puhul samasuguse dilemmaga ringi ja nagu needus oli tal ka olnud pool aastat tagajalgade halvatus. Lõpuks oli kasvaja pinksipalli suurune (kasvas muide kohutava suurusega) ja ta vedas end vaid esikäppadega edasi. Kui ta kolmeseks sai, suutsin end lõpuks kokku võtta. Krabasin tugiseltskonna kaasa ja läksime arstile. :cry:

Re: kahtlane mügerik - kasvaja?

PostitusPostitatud: 04. juuli 2004, 13:30
Postitas m
urban,
minu Triiba elas väga õnnelikult üksi, ma ei usu, et ta tegelikul teise roti saabumise üle eriti oleks rõõmustanud. Aga kindlasti sõltub see roti iseloomust. Kui Triiba oleks mul üksi jäänud, poleks ma tema pärast talle seltsilist otsima hakanud, Nööbale aga (kes on palju seltskondlikum ja ekstravertsem) sarnases olukorras ilmselt võtaksin kaaslase.

Iga muna pole kasvaja!

PostitusPostitatud: 27. august 2004, 15:11
Postitas Liisa
Käisin täna murelikult kahe vanema tibiga arsti juures. Kirbul oli esijalgade vahel munajas moodustis. Millil oli vasaku kõrva juures, natuke lõua poole, samasugune munajas moodustis. Ikka sellised suured, naha all oleks võinud nagu vähemalt hernetera olla. Ja kiiresti tekkisid.
Arst vaatas neid ja arvas, et võivad olla küll kasvajad, arvestades, et nad on poolteist aastat vanad. Pidime võtma proovi, et laborisse testida saata.
Nagu ta nõela sinna sisse pistis, nii oli selge, et see on puhta mäda ja ei mingit kasvajat. Suure piiksumise ja rabelemise saatel eemaldas arst mõlemast munast kogu roheka paksu mäda ning andis meile kaasa 5 päev jagu antibiootikume, 2 korda päevas süstimiseks. Ning haava tuleb muidugi ka puhastada.
Loo moraal on see, et iga murega tuleb võimalikult vara arstile minna, nii saab rutem teada, mis viga, ning rutem ka terveks ravida! :D Loodetavasti tibide mädakolded paranevad ilusti ja nad on peagi jälle terved. Mitte et neid need munad häirinud oleks (veel), aga paha asi on selline põletik igal juhul. Ja minul ka muretum olla, kartsin juba, et mõlemal tuleb kasvajaoperatsioon teha. :)

Re: Iga muna pole kasvaja!

PostitusPostitatud: 27. august 2004, 18:25
Postitas sphinx
Kelle juures sa käid rottidega? Kes on kõige parem rotiarst? :)

PostitusPostitatud: 27. august 2004, 18:43
Postitas Liisa
Mina käisin EPMÜ kliinikus. Seni olen käinud Andzhela Lehtla juures, aga kuna teda seoses õppetöö algusega polnud, siis Kadri Kääramehe juures. Nemad on seal kaks väikeloomade arsti. :)
R-kliinik on ka hea rotikliinik. :)

Re: Iga muna pole kasvaja!

PostitusPostitatud: 27. august 2004, 22:41
Postitas sphinx
R-kliinikus olen isegi käinud. Kadri on mul isiklik tuttav. :)

rotil on kasvaja

PostitusPostitatud: 06. november 2004, 15:58
Postitas Endised kasutajad
Minu rotil, kes on nelja aastane, on suured kasvajad. Need on lõua ja iga jala all. Parema esijala all on jupa niisuur kasvaja, et võib vabalt kätte võtta. Rotil endal on hea olla, magab küll palju, aga seda ta on terve elu teinud. Arsti juurde operatsiooni tegema ei julge minna, sest ta on nii vana, et ei tule narkoosist välja(arst ütles nii). Mida teha???

PostitusPostitatud: 06. november 2004, 23:28
Postitas Eagles
Kui see teda ei häsiri ja sööb joob magab ilusasti ja kui arst soovitas mitte operatsiooni teha, siis mis siis teha? Ikka temaga tegeleda ja pakkuda talle täis väärtuslikku elu.

Re: rotil on kasvaja

PostitusPostitatud: 08. november 2004, 12:27
Postitas avalanche
Mina tegin küll kunagioma 2,5-aastasele rotile op-i. Kasvaja oli selleks ajaks juba enam-vähem sama suur kui roti pea :? Moodustis kasvaski nii suureks just seetõttu, et ei julgenud opile minna. Rott aga tuli ilusasti narkoosist välja, elas veel kolmveerand aastat ja nägi millenniumigi ära.
Nelja-aastane rott on muidugi tsipa teine tera kui 2,5-aastane. Aga tõesti- kui loom tundub roosa ja rahulik, ei ole vist mõtet torkima minna.

PostitusPostitatud: 08. november 2004, 17:07
Postitas Liisa
Kui loom on terve, ei ole opp vanusest sõltumata ohtlik. Vanadele loomadele ei taheta oppi teha siis, kui neil näiteks hingamisprobleemid on - siis palju tõenäolisem, et narkoos ohtlik.
Enamasti otsustab asja hoopis see, et vana loom opile ei käida nii meelsasti sama raha välja (sest roti opp pole ka mitte odavI kui noore looma puhul - võibolla ta ei elagi kuigi kaua.
Peaksid arstiga nõu pidama. Teatud kasvajad on siiski valulised ja ta ei pruugi seda välja näidata - siis oleks opp oluline. Arst võiks aidata hinnata, millal on õige aeg teda magama aidata, kui need ta elu kvaliteeti alla kisuvad - nt on nii suured, et ta ei saa nende tõttu liikuda, ennast puhastada, jne. Samuti saaksid siis teada, kui kallis oleks operatsioon, kui selle kasuks otsustad.

PostitusPostitatud: 12. detsember 2004, 00:59
Postitas Liisa
Tegelikult nende golfipalli suuruste kasvajate äralõikamine peaks roti elukvaliteeti parandama ja sellevõrra on mõttekas. Kahtlane on asi siis, kui rotil muidu ka tervis nõrk, nt hingeldab, köhib, on kaalus kaotanud, loid.
Tõesti, kasvaja võib tagasi tulla, ja kui tegemist on suure kasvajaga, siis võib ta olla ka siirdeid mitmele poole ajanud ning ei pruugi olla täiesti eemaldatav. Aga seepärast tulebki võimalikult väiksena kasvaja ära lõigata.
Kui see tõesti nende elu ei häiri, siis las ta elab nende kasvajatega edasi. Aga kui on näha, et see juba liikumist takistab, siis on tema suhtes ausam kui ta magama panna, mitte oodata, kuni ta nendega liikuda ei jaksa või need verele hõõrduvad või ta seest ära söövad.
Sageli ei taha arsti operatsioonidest rääkida ka seetõttu, et arvavad, et inimene nagunii selle jaoks raha välja ei taha käia. Kuulsin seda ka koerte kohta. Ja tõesti, kui operatsioon 500 või rohkem võib olla, siis paljud pigem loobuvad, eriti kui arst on nõus, et see ei sega väga.

Roti kasvaja.

PostitusPostitatud: 02. veebruar 2005, 15:58
Postitas Endised kasutajad
Kas keegi oskab öelda, nimelt kui kiiresti kasvab rotil kasvaja?
Asi selles et käisin rotiga arsti juures ja ei oldud ka sääl päris kindlad et kas ikka on kasvaja.
Ise ei oska öelda et kas on see nahaalune asi suurenenud või mitte.
Sellest kui asi sai avastatud on möödas juba üks kuu.
Üks kasvaja on tal juba kolm kuud tagasi umbes eemaldatud ja ei tahaks ilmaasjata enam rotti lõikusele viia.

PostitusPostitatud: 03. veebruar 2005, 00:39
Postitas Liisa
Seda ongi raske öelda, kui kiiresti kasvab. Mõni kasvab päevadega hirmsuureks, mõni alles kuudega kogub end. Kui näed, et hakkab kasvama, peab kindlasti kiiresti lõikama. Kui püsib muutumatuna, las siis olla.
Seda, kas on kasvaja või midagi muud, saab tegelikult kindlaks teha. Võetakse koeproov süstlaga ja saadetakse laborisse uurida. Peale kasvaja võib olla ka tsüst või rasvamoodustis. Mina kahtlustasin oma rotil kord rindmiku piirkonnas kasvajat - munajas asi naha all, emane rott, üle aasta vana - kõik viitas sellele, et võib olla kasvaja. Aga kui arst proovi hakkas võtma, selgus hoopis, et on mädakolle. :)
Kui arst nõus on, võiksite proovida talle inimeste vähiravimit anda. Tamoxifenist siin teemas. Doseerimisest ja kasutusest rottidel SIIN.

PostitusPostitatud: 03. veebruar 2005, 13:21
Postitas Endised kasutajad
Ühel mu rotil oli ka kasvaja. See kasvas väga ruttu :( , täpselt nagu Liisa ütles

Re: Roti kasvaja.

PostitusPostitatud: 08. veebruar 2005, 12:19
Postitas avalanche
artemis6 kirjutas:minu Tipsul on ka vist..... nuuks
Parema käpa alla on 2 päevaga tekkinud suur punane muhk....ma nii õnnetu...ta alles 1,5 aastane ja alati olnud kõige tervem ja aktiivsem .....

Käpa all on tõsine juhtum, ma ei tea, kuidas saaks opereerida. Võib olla on hoopis mingi võõrkeha käppa sattunud ning käpp on nüüd paistes?
Minu eelmisel rotil oli suur piimanäärmekasvaja. Rott oli hetkel juba 2,5 a vana ja kasvaja umbes roti pea suurune, kuid saime edukalt opereeritud. Rott elas üle kolme aasta vanuseks.
Mine kindlasti arsti juurde!

Re: Roti kasvaja.

PostitusPostitatud: 08. veebruar 2005, 12:24
Postitas m
kahe päevaga tekib käpa alla ikka pigem mingi põletikukolle kui kasvaja. Nn. bumblefoot näit. vanematel rottidel tagakäppadel eriti kanna all üsna tavaline häda. Tüütu ja vajab puhtuse pidamist, aga eluohtlik ei ole.
Arstile võiks ikka näidata juba selleks, et põletikuvastast rohtu saada.

Re: Roti kasvaja.

PostitusPostitatud: 08. veebruar 2005, 16:28
Postitas Endised kasutajad
väljendasin enne veidi valesti. Tal on tekkinud käpa alla...ehk rinnakorvi külge. Käe all tundub nagu vee kott ja suureneb kiiresti...samas on karv selle koha peal peal. nagu nahk veniks suuremaks... sellest järeldangi et kasvaja või piimanäärme põletik....
eelmisel rotil oli ka ....nuuuks
tema näris selle katki ja paranes ära...ise muudkui näris ja umbes kahe kuuga paranes...elas veel peaaegu aasta ...

PostitusPostitatud: 08. veebruar 2005, 17:45
Postitas Liisa
Palun käi temaga arsti juures! Kui see nii kiiresti kasvab, on oluline uurida, kas see on mädane põletik, mis vajaks antibiootikumravi nüüd ja kohe, või kasvaja, mida oleks vaja lõigata nüüd ja kohe. Väikest kasvajat on parem lõigata, kuna siis on narkoos lühem!

Re: Roti kasvaja.

PostitusPostitatud: 10. veebruar 2005, 00:24
Postitas nuu
artemis6 kirjutas:tema näris selle katki ja paranes ära...ise muudkui näris ja umbes kahe kuuga paranes...elas veel peaaegu aasta ...

Kusagilt (vist RMCA lehelt) olen kah lugenud artiklit sellest kuidas rott on ise endal kasvajat eemaldanud. Üldiselt siiski harv juhus, sagedasem on, et rott ise endal abstsessi puruks närib.
Mulle jäi silma sõna "punane", ehk on siiski tegemist põletikukoldega?