Kuidas tutvustada deegusid?

Mida ja miks deegu teeb, mida tähendavad erinevad häälitsused. Kes kellega koos elama sobib?

Moderaator: postituvi

Kuidas tutvustada deegusid?

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 06. september 2010, 14:06

Üle kahe kuu vanused deegud loetakse juba täiskasvanuks (alla 8 nädalaste deegude tutvustamine on alati lihtsam) ja nende tutvustamine võib võtta kauem aega (oleneb täiesti ka deegudest). Isegi kuu või kauem. Emaseid on enamasti lihtsam tutvustada, kui isaseid, kuid palju mängib rolli ka vana ja uue deegu iseloom ja see, kaua nad on üksi elanud. Kindlasti ei tasu ka tutvustamisega kiirustada.

Panen samm sammult kirja, kuidas võiks välja näha kahe täiskasvanud deegu tutvustamine (allikaks Degutopia leht).

1) Kõige paremini sobib horisontaalselt kaheks jagatud puur (mitte vertikaalselt ega kaks kõrvuti puuri). Nii on õnnestumise võimalus kõige suurem, sest deegud arvavad, et nad elavad ühel maa-alal (mitte kahel kõrvuti).Ka lõhnad liiguvad nii paremini.
Kõigepealt pane alla uus deegu ja ülesse vana deegu. Vahelagi võiks olla võrgust, kuid osale sellele peaks peale panema kas papi või keraamilised plaadid vms (et vältida probleeme jalgadega). Mingi osa peab jääma vabaks, et lõhnad leviks ja deegud omavahel suhelda saaks. Niiviisi kaheks jagatud puuris peaks nad elama vähemalt nädala, et harjuda üksteise kohaloleku ja lõhnadega. Mida vähem deegud üksteise suhtes agressiivsust läbi võre välja näitavad, seda parem.

2) Vaheta deegude asukohta (alumine ülesse ja ülemine alla) iga päev. Kui nad on väga agressiivsed, siis korra nädalas.

3) Kui deegud tunduvad olema valmis üksteisega kokku saama (läbi võre ei näidata teise suhtes agressiivset käitumist), siis valmista ette neutraalne pind. See peab olema koht, kus kumbki deegu pole varem olnud. Hästi sobib nt vann, kust nad ei saa põgeneda ja millelt saab nende lõhna lihtsalt pesta.
Pane liivavanni natuke vanilli essentsi ja lase uuel deegul seal püherdada. Peale seda tõsta ta neutraalsele pinnale ja pane liivavann vanale deegule, et ka tema seal püherdaks. Siis tõsta ka tema neutraalsele alale, natuke teisest deegust eemale. Nüüd jälgi, kuidas nad üksteisele lähenevad ja suhtlevad. Samal ajal võid pakkuda ka miskit head, et neile jääks kogemus meelde positiivsena. Pisike nägelemine on nüüd neil lubatud (nad peavad paika panema, kumb on boss), kuid kui asi läheb tõsiseks (hull tagaajamine, hammustamine, keras kaklemine), siis sekku. Hea oleks selleks puhuks igaks juhuks paksud kindad juba varakult enda lähedusse võtta. Peale sellist asja, pead alustama jälle punktist number 1. Kui aga kõik on ka 10minuti pärast ok, vii nad tagasi puuri (vaheta vaid korrused ära) ja liigu edasi järgmise punkti juurde.

4) Järgmisel päeval korda kolmanda punkti tegevust, kuid nüüd lase deegudel koos olla juba 20 minutit. Seejärel vii nad taas tagasi puuri ja vaheta korrused. Kui kõik läheb hästi, siis liigu edasi punkti nr 5 juurde, kuid ära kiirusta ja korda vajadusel punkti nr 3 veel.

5) Järgmised 2-3 päeva lasegi deegudel kohtuda üksteisega neutraalsel pinnal. Kui nad seal saavad hästi läbi, siis on sul ka endal kindlam tunne neid hiljem terveks ööks kokku jätta.

6) Alusta taas punktiga nr neli, kuid peale koos oldud aega pane nad puuri ühele tasapinnale. Jälgi, kuidas nad saavad seal hakkama vähemalt 10 minutit. Kui kõik on hästi, siis võid nad ööks kokku jätta. Öösel deegud enamasti magavad ja kaisus magamine on neil hea viis üksteisega tutvumiseks.
Kui sa ei ole nende läbisaamises täiesti kindel, siis võid nad peale mõningast koosviibimist taas eraldi tasapindadele panna.

7) Kui nad said öösel ilusti hakkama, siis jälgi neid ka järgmine päev. Siis saad aimu, kuidas nad koos süües, mängides ja tegutsedes hakkama saavad. Kokku panemise aeg on seega hea jätta nädalavahetusele, kus oled ise rohkem kodus ja on aega neid jälgida.

8) Nüüd on nad üksteise seltskonnaga juba natuke harjunud ja sa võid nad panna elama ka teisele korrusele. Ära eemalda puuri vahekorrust! Lihtsalt lase neil elada teises puuri osas. Järgmine päev jälle vaheta nende asukohta. Nii harjuvad nad elama puuri erinevates osades koos ühtse grupina.

9) Nüüd on aeg vahesein eemaldada. Kui sa teed seda liiga vara, siis võid sa sattuda tagasi punkti nr 1, seega ära kiirusta ja lase nende hierarhial paika saada.
Lase deegud neutraalsele pinnale ja ise eemalda vahesein. Midagi muud ära puurist ära võta ega juurde pane. Ära ka pese puuri sel päeval. Lõhnad ja asjade asukohad peavad säilima. Pane deegud nüüd suurde puuri ja jälgi neid vähemalt 20 minutit hoolega. Kui nad hakkavad agressiivselt käituma, siis pane vahesein tagasi ja liigu punkti nr 8 juurde.

10) Kui kõik läheb hästi, siis palju õnne- sa said just hakkama deegude tutvustamisega! See ei ole kõige kergem ülesanne, nii et ole uhke oma õnnelike deegude üle :)
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kas deegu võtab teise deegu omaks

PostitusPostitas kellyrott » 06. september 2010, 14:10

3 kuused on juba täiskasvanud?päris huvitav :razz:
Kasutaja avatar
kellyrott
Naerata,sest homme on veel hullem...
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 833
Teemad: 15
Pildid: 2
Asukoht: Lääne-Virumaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 25
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kas deegu võtab teise deegu omaks

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 06. september 2010, 14:17

Tutvustamise osas peab neid juba võtma kui täiskasvanuid jah. Nad ei ole enam tited ja ei talu võõraid deegusi oma teritooriumil. Peale 8nädalat hakkavad nad vaikselt territooriumi kuuluvust paika panema ja seepärast ei luba nad ka võõraid oma alale ja seepärast on ka tutvustamine raskem.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuidas tutvustada deegusid?

PostitusPostitas Pinto (Teema autor) » 06. september 2010, 17:05

Kirjutan siis juba ka alla 8-nädalase tite tutvustamisest. Allikaks ikka Degutopia leht.

Alla 8nädalase poja tutvustamine on seepärast lihtsam, et täiskasvanud deegudele on loomuomane võtta oma hoole alla poegi, ka võõraid. Kui sul kodus olev deegu on üle aasta vana, siis on kasulik talle seltsilisteks võtta kaks alla 8-nädalast poega. Sellisel juhul on uue deegu üksikuks jäämise võimalus ühel hetkel väiksem.

Tutvustamine samm-sammult:

1) Aseta pisikese (või pisikeste) puur (mis võib olla väiksem) vana deegu puuriga kõrvuti. Kui sa oled pisikesed just ostnud, siis ära neid paar päeva väga palju tülita. Lase neil rahulikult olla ja vaata, kuidas käitub vana deegu kõrvalpuuris.

2) Pärast kolme päeva peaks pisikesed olema igati sisse elanud oma uude koju ja hakkama üksiku naabriga kontakti looma. Kui tundub, et mõlemad osapooled on valmis tutvust tegema, pane liivavanni natuke vanilje essentsi ja lase pisikestel seal püherdada. Peale seda aseta nad neutraalsele territooriumile, kus pole ka vana deegu olnud (näiteks vann või mõni suurem pappkast). Nüüd lase samas liivavannis end pesta ka vanal deegul ja seejärel pane ka tema pisikese (või pisikeste) juurde neutraalsele pinnale. Paku neile ka maiuseid, et kogemus oleks positiivne. Ära ehmu, kui suurem hakkab pisikesele selga ronima- see on dominantsuse tunnus ja seda ei tohi segada, sest sellega vaid pikendad tutvumise aega. Ka poegade sellili heitmine ja suurema alla ronimine on täiesti normaalsed ja näitavad allumist.

3) Jälgi neid 10 minutit ja kui kõik on korras vii noor(ed) oma puuri ja vana tagasi oma puuri. Kui sulle tundub, et nad vajaks veel selliseid kohtamisi, siis korda sama ka järgmine päev. Muidu võid aga edasi liikuda järgmise punkti juurde.

4) Järgmisel päeval lase pisikesel püherdada taas lõhnastatud liivas ja tõsta osa väikese deegu aluspanust suure puuri. See ühtlustab nende lõhnasid. Lase ka vanemal deegul liivas püherdada ja tõsta sisi pisikesed tema juurde suurde puuri. Midagi agressiivset sa nüüd näha ei tohiks, vaid selga ronimist, mis on normaalne. Kui kõik on ka 10minuti pärats korras, liigu edasi. Kui tundub, et neile on rohkem aega vaja, siis korda punkt 3 ja 4 järgmisel päeval.

5) Kui kõik on hästi, jäta pojad ka ööks vana deeguga. Öösel on hea karjasuhteid kaisus magades kinnitada. Järgmisel päeval jälgi deegusi veel hoolega. Kui intsidente pole, siis palju õnne- su üksikul deegul on nüüd kaaslane (või lausa kaaslased)!
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Käitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline