Sabata e. manx rotid

Kuidas sinu roti värvi nimetatakse ja mida tähendavad erinevad värvilaigud rottidel jpm. Tervise ja iseloomuga seotud müüdid ja faktid seoses värvi või markeeringuga.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Sabata e. manx rotid

PostitusPostitas Suur Hiir (Teema autor) » 12. veebruar 2004, 17:14

Mu ämmakene vaatas ükskord Pealtnägijat ja seal oli onkel, kes tegeleb Elistvere loomapargi närilistega. Õudsalt lahe vanamees (tean, sest ostsin kunagi tema käest Keke). Tal olla rotikeste seas ka ilma sabata rotte olnud. Väidetavalt aretatud :shock: Kujutan ette, et need sabatud rotid võisid välja näha nagu suured hamstrid :P Tahtsin isegi kordust vaadata, et veenduda, kas see tõsi on, aga ei suutnud üleval olla
Suur Hiir
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 165
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti saba

PostitusPostitas Helen » 12. veebruar 2004, 17:32

kas see sabata rott mitte omaette tõug/liik või midagi sellist pole?
http://www.afrma.org/ratvar.htm#tailless
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 12. veebruar 2004, 17:36

Mkm, Ameeriklased, kes ka hoolega sabata rotte on aretanud (aga see on niivõrd riskantne värk - natuke valesti ja väärareguid kui palju), väidavad, et sabata rott saab väga hästi ronimiseg hakkama. Mõne arvates isegi paremini kui ta sabaga liigikaaslased.
Sabata rotte nimetatakse ka manx, niiet võid Googlis kasutada otsisõnu "manx rats". Saab nii pilte kui infot.
Artikkel nende kohta:
http://www.rmca.org/Articles/tailless.htm Inglise keeles
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti saba

PostitusPostitas Liisa » 12. veebruar 2004, 17:46

Helen kirjutas:kas see sabata rott mitte omaette tõug/liik või midagi sellist pole?

Ei ole. Seda sabatut on väga raske saavutada ja aretada. Saba puudumine on retsessiivne geen, aga paraku on seda raske avalduma saada. [Kunagi listis üks tegelane kommenteeris, et kümme aastat paaritas sabatu geeni kandjaid ja ei ühtki sabatut poega; pidi vist isase sabatu kuskilt sisse ostma, et geeni kandjaga sabatuid poegi saada.]
Ja kuna seda on raske avalduma saada, siis on neis liinides palju sisepaaritamist, mis omakorda sageli väärarenguteni viib. Igatahes need, kes sabatuid aretavad, ütlevad, et emast sabatut nad kellelegi välja ei anna, kuna tal on poegides suur tõenäosus surra.
Peale selle on ka need natukese sabaga tüübid - kellel on sabajupats. Need on selle AFRMA kirjeldusega "korralike" sabatute seast ju lausa välja jäetud.
Mulle roti saba meeldib, miks peaks keegi sabata rotti tahtma? Tea, kui palju sabata koera tahtjaid on?
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Sabata ehk manx rotid

PostitusPostitas Endised kasutajad » 12. veebruar 2004, 17:51

eiei ilma sabata rott ei kõlba kuskile ju!
tema üks omapära ongi see mõnus pikk saba:)
ja just sabaga on neil parem tasakaalu hoida... :roll:
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Sabata ehk manx rotid

PostitusPostitas Endised kasutajad » 12. veebruar 2004, 19:34

Olen täiesti päri! Saba on lahee :lol: :D
Mina ei kujutaks küll ühtegi rotti sabatult ette,
kui ma poleks seda pilti näinud :shock:
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Sabata e. manx rotid

PostitusPostitas Lind1100 » 30. oktoober 2007, 22:56

Rotil on nii armas painduv haardsaba. :happy:
Vaadates kui palju minu rotid oma saba kasutavad arvan, et selleta oleksid nad suisa õnnetud. Kui rott ringi jookseb, ei lohise saba tal kunagi järgi, vaid on õhus ja hoiab tasakaalu. Ronides keerab rott saba sageli millegi ümber. :wink: Sammuti on see abiks kui rott kukub. Kas siis enda ümber pööramisekski.

Ise olen elistveres kunagi käinud ja "lühisabarotte" näinud, kuid mina neist küll suuremat ei pea- pool rotti puudu ju.

Seda ei saa hästi aru, kuidas geen saab olla raskesti avalduv. Geen näitab et saba pole, aga saba kasvab ikka taha või? :huh:

Praegu on keegi vist prügikastis- saba paistab välja. :lol:
Õnneks on seal ainult paberid.
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Sabata e. manx rotid

PostitusPostitas Gerbil » 30. oktoober 2007, 23:22

Geenid käivad paaris (2 alleeli). Sabatuse geen - g. Sabaga geen - K. <- väljamõeldud
Teine on suure tähega, sest kui tema on geenis sees, siis tema jääb alati peale (kui tema on geenis sees, siis on tegemist alati sabaga rotiga).
Tavalisel rotil on näiteks: KK
Mõni rott kannab seda geeni: Kg (ikka on pika sabaga)
Sabajupiga rott: gg

Viimast on aga raske saada, sest kui paarituvad kaks pika sabaga rotti (geenikandjat), siis juhtub nii (imekiire mõtlematu improvisatsioon Paintis):
http://i17.photobucket.com/albums/b88/G ... titled.jpg

Samas kaks sabatut rotti peaksid enamasti sabatu andma. Seega võimalik, et ma panin oma geneetilise loogikaga siin praegu täiesti puusse. :bang:
Mercar-spets seletab. :)
Loomatu! {Barbara, Amanda}
r.i.p. ~Rotu, Roosi, Roberta, Ruudi, Ronja, Rosiina, Kutt~
Kasutaja avatar
Gerbil
Uudishimulik hiireke
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 905
Teemad: 76
Pildid: 11
Asukoht: Vinni vald
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Sabata e. manx rotid

PostitusPostitas Mercar » 31. oktoober 2007, 00:14

Gerbilil on üldjoontes õigus (geneetika pooolepealt) :) Aga sabatusega veel omad nipid ka...
Lind1100 kirjutas:Seda ei saa hästi aru, kuidas geen saab olla raskesti avalduv. Geen näitab et saba pole, aga saba kasvab ikka taha või? :huh:

Mercar vaatab oma kodulehte ja tsiteerib:
TAL (ST)- saba puudumist põhjustav lookus (tailless / manx) TAL>tal
Tüüpiliselt on sabatus retsessiivne tunnus, aga on ka vähemalt üks dominantne alleel.
Neil (sabatutel) rottidel on tavaliselt veidi pikemad tagajalad, mistõttu rott tundub ümaram (meenutab kehakujult küülikut). Olenevalt seda põhjustavast geenist võib rott olla täiesti sabatu või erineva pikkusega sabaga.
Nende rottide aretamisega (paaritamisega) on keerukusi, kuna nende alakeha anatoomia on sageli teistsugune. Poegimine peaaegu alati võimalik vaid keisrilõikega. Seepärast paaritatakse pigem emast sabatuse geeni kandjat sabatu isasega.
Hästi aretatud sabatul rotil ei tohiks olla mingeid selgroo probleeme, veidrat kõnnakut ega tasakaaluprobleeme, samas saba peaks täielikult puuduma.
TAL___- tüüpiliselt tavaline rott.
taltal- sabata rott.


Vot see ongi see et raskesti avalduv. Teoorias on nii et paned 2 sabatut kokku ja kõik pojad on sabatud. Tegelikult sabata emaseid ei paaritata (kuna tiinus või sünnitus neile enamasti surmav ja keisrilõike puhul on vaja teist emast kes pojad üles kasvataks kuna keisrilõike opist toibuv seda ise teha ei suuda).

Paaritada saab seega sabata isast, sabatuse geeni kandva (aga pikasabalise) emasega- pooled pojad on sabatud. Nipp selles, et sa pead teadma kas emasel on see geen või ei ole.

Kui paaritad 2 sabatuse geeni kandvat pikasabalist looma toimub asi nii nagu Gerbili joonisel. Saad hulga poegi kellest osad sabatud. Neist sabatutest võid omakorda paaritada vaid isaseid. Aga nendest, kes sabaga sündisid on vaid osad sabatuse geeni kandjad ja sul pole aimugi millised. Võib juhtuda, et sul pesakonna ühelgi pikasabaga emasel pole seda geeni. Oletame et sul oli suur pesakond ja seal oli 10 pikasabalist emast.
Mõtle kui sa nüüd sabatu isase paaritasid nende kümne emasega lootuses, et neist vähemalt ühel on see geen- aga ühelgi sabatuse geeni ei ole. Saad hulga rotilapsi aga sabatuid mitte ühtegi.
See ongi see raskesti avaldumise osa ;)

Loodan et sai arusaadav seletus.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Sabata e. manx rotid

PostitusPostitas Lind1100 » 31. oktoober 2007, 11:39

Minu loogika oli samasugune nagu Gerbilil ja selle pärast ei saanudki ma aru milles värk. :razz:

Minu loogika oli:
Kaks sabatuse kandjat- 1/4 sabatuid.
Üks sabatu, üks kandja- 1/2 sabatuid.
Kaks sabatut- kõik sabatud.

Kuna viimane variant jääb ära siis jah. :wink:
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Sabata e. manx rotid

PostitusPostitas -H_J- » 14. detsember 2008, 12:10

Minu tädi laudas jooksid rotid ringi, ühel oli poolik saba. Minuarust kah, ma ei tahaks elusees sabata rotti, mul käisid judinad üle selja kui ma sellelt Heleni antud lingilt sabata roti pilti nägin, saba on cool :).
kanahakkliha
Kasutaja avatar
-H_J-
I'm watching you...No, seriously, I am.
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 748
Teemad: 10
Pildid: 7
Asukoht: siin-seal
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Markeeringud ja tüübid

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline

cron