Erinevatest tõugudest

Kuidas sinu roti värvi nimetatakse ja mida tähendavad erinevad värvilaigud rottidel jpm. Tervise ja iseloomuga seotud müüdid ja faktid seoses värvi või markeeringuga.

Moderaatorid: E4-, Amelia

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 17. detsember 2003, 16:10

Rotte on hästi palju erinevaid lliike, aga meil Eestis ja mujal maailmas on roti nime all tuntud peamiselt kaks liiki: rattus rattus (see on see, kes on metsik) ja rattus norvegicus (see on see, keda laboris ja kodus lemmikuna peetakse).
Kodurotist (rattus rattus):
http://sunsite.ee/loomad/Imetajad/kodurot2.htm
Rändrotist (rattus norvegicus):
http://sunsite.ee/loomad/Imetajad/RATNOR2.htm
Sellist pruuni värvi (aguuti, ing. k. agouti) rotte on mõlema liigi seas. Tegelikult peaks aguuti olem rottidel kõige levinum värv, aga lemmikute seas on see teiste, aretatud värvide, seas minu arust üsna tahaplaanile jäänud.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 18. detsember 2003, 21:53

Sipsu kirjutas:aga on ju mingid pikema krässus kasukaga rotid ka olemas. mis tõugu need siis on :?:


Nad ei ole eraldi tõug - rottide aretamine pole omadega nii kaugel, et tõugudest rääkida. On ainult teatud tüübid. Ja kui kasutada sõna tõurotid, siis ainult selles tähenduses, et nad on korralikult aretatud - on olemas paberid esivanemate ja geneetilise tausta koha jne, ei ole lihtsalt kellelgi kahe roti paaritamise tulemus. (Luban seda sõna edaspidi vältida.)
Need, mida sina silmas pead, on rex karvaga rotid. Reks karv on dominantne geen, niiet seda on mugav aretada. Kaks reksi annab kokku topeltreksi, mis kohe eriti krussis karva ja vurrudega on (aga neil langeb kohtati ka karv välja ja kasvab uuesti tagasi, niiet kõigile see välimus ei meeldi - rott näeb kuidagi sasitud välja).
Pikakarvalist alles aretatakse. St on olemas selline geen, aga see on retsessiivne ja pole eriti levinud.
Samas eristatakse kahte pehmema karva liiki: velvet (samet) ja satiin. Kuidas seda täpselt mõõdetakse või ära tuntakse, pole ma veel aru saanud.
Kõrvad on tegelikult see, mis praegu kõige popim uuendus on. Nimelt dumbo kõrvadega rotid - kõrvad on nunnult kahel pool pead ja ümarad, mitte teravadtipulised, nagu tavaliselt. Aga Soome rotiklubi nt peab seda defektiks, ning selliseid rotte näitustele ei luba. :o See omadus on retsessiivne.
Ja edasi on hästi palju markeeringuid ja värve. Kirjutan nende kohta korraliku artikli linkidega, kust pilte vaadata saab, siis on asi selgem. :)
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 29. detsember 2003, 10:41

Andra kirjutas:Liisa kuule .
Missugused rotid sul endal kodus on ?
Mis värvi ja nii ?


Mul on kuus rotti hetkel.
Viis emast: kaks musta berkshiiri, kaks beezhi (champagne) kaputsiini ja üks albiino.
Üks kastreeritud isane: punane (fawn) self.
Vaata mu kodukat: http://www.hot.ee/chilipi/rotid.html
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas SigneL » 05. veebruar 2004, 16:05

nuu kirjutas:rotitõugudest: no otseselt tõugusid rottidel veel ei ole.

Nüüdseks on aretatud himaalaja rott, kellel on hele keha ning tumedad täpid rinnal ja käppadel. Nende kehaosade tumedus sõltub temperatuurist - mida madalam temepratuur, seda tumedamad need on.
SigneL
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 506
Teemad: 28
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 05. veebruar 2004, 16:26

No ma ei nimetaks himaalajat sugugi rohkem tõuks kui siiamit või hülgenina või daltmaatslast - need kõik on rottidel olemas. :) Aga neid ei loeta tõugudeks, vaid värvimarkeeringuks.
Tõug olemiseks peaks neil muid selgelt eristuvaid füsioloogilisi tunnuseid olema - no vaata kui erinev on koertel pea kuju, keha kuju, proportsioonid. Eri värvi ja karvastiku tüübiga rottidel on kehakuju aga sama.
Isegi dumbo rotte (kellel on sellised armsad inimese moodi kõrvad pea külgedel) ega manx ehk sabata rotte (eksootilised, aga aretamisel palju probleeme tekitavad) ei loeta eri tõugudeks.
Küll aga näevad Ameeriklased praegu vaeva kääbusrottide aretamisega. Kui edukad nad selles osas on, peaks paari aasta pärast näha olema. Tean kahte aretajat, kes sellega tegelevad; tõenäoliselt on neid veelgi.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas SigneL » 05. veebruar 2004, 16:36

Liisa kirjutas:No ma ei nimetaks himaalajat sugugi rohkem tõuks kui siiamit või hülgenina või daltmaatslast - need kõik on rottidel olemas. :) Aga neid ei loeta tõugudeks, vaid värvimarkeeringuks.
Tõug olemiseks peaks neil muid selgelt eristuvaid füsioloogilisi tunnuseid olema - no vaata kui erinev on koertel pea kuju, keha kuju, proportsioonid. .

Kuid, Liisa, sel juhul ei tohiks nimetada ka ühtki kassitõugu eraldi tõuks? Sest ka nende pea ja keha kuju ning proportsioonid on ju üsna sarnased??
Kuid ometi on olemas eraldi siiami kass tõug... :?
SigneL
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 506
Teemad: 28
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 05. veebruar 2004, 17:00

Signe kirjutas:Kuid, Liisa, sel juhul ei tohiks nimetada ka ühtki kassitõugu eraldi tõuks? Sest ka nende pea ja keha kuju ning proportsioonid on ju üsna sarnased??

No nt siiamil ja pärslasel on üsna erinevad tõukirjeldused ju. Näo laius, kehaehitus, kõrvad. Ja Siiamist eristatakse kõrvade ja pea kuju järgi balineesi.
Kui me tahame, võime neid erinevaid rotitüüpe mugavuse mõttes ju tõugudeks nimetada, aga rottide aretajad on siiski üksmeelel, et rottidel tõuge eristada ei saa.
Rottidel eristatakse näituste tarbeks hoopis standardeid. Iga riigi rotiklubil on need küll (värvide osas) erinevad.
AFRMA standardid: http://www.afrma.org/fancyrm.htm
RMCA standardid: http://www.rmca.org/Standard/Rat/
Austraalia standardid: http://www.ausrfsnsw.com/pages/standardsratbody.php
jne.
Isegi kõiki markeeringuid ei esine kõikjal. Austraalias leiti ja nüüd imporditi Ameerikasse nt kõhualuse triibuga rotid - downunder hooded. Austraalis pole (ja importida ei lubata) siiamit, hülgenina ega dumbot.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas SigneL » 05. veebruar 2004, 17:04

Nõus. Leidsin ka ühe kodulehe, kus kirjas himaalaja rotist; nimetatakse jah "variatsiooniks"
http://www.rmca.org/Articles/himalayan.htm
SigneL
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 506
Teemad: 28
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helen » 05. veebruar 2004, 17:54

Liisa kirjutas:Küll aga näevad Ameeriklased praegu vaeva kääbusrottide aretamisega.

et see on siis kompaktne nagu hiir, aga ei haise ja on sõbralikum? lahe! kui nad talle kunagi ka karvatuse geeni külge jõuavad pookida, paneks ennast küll järjekorda! :wink:
Kasutaja avatar
Helen
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 314
Teemad: 38
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas nuu » 05. veebruar 2004, 18:31

Signele veel: himaalaja rotid on ka Eestis täiesti olemas. Praegu veel Eestis elaval austraalia rotikasvatajal on olemas nii himaalaja kui sealpoint (Liisa tõlgib seda vist hülgeninaks) rott. Üks neist oli lisaks veel reks-karvaga, aga kuna minu kogenematule silmale on himaalaja ja hülgenina nii sarnased, siis ega ma ei mäleta küll, kumb neist just lokkis oli. Ja neil mõlemil olid möödunud aasta lõpul pojad, kelle hulgast olevat mõni välimuselt ka emasse olnud... :)
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas SigneL » 06. veebruar 2004, 10:02

Tore, kui ka Eestis tõsiseid rotiaretajaid juurde tuleb :) Ainult et kuidas nood himaalala rotid nüüd eestis on, kui too aretaja Austraalias elab? Toda himaalaja rotti oleks tore päris oma silmaga kaeda. Piltidel tunduvad maru vahvad olema.
Kuid nüüd küsin reksrottidest - septembris mailis mulle keegi (pagan, tõesti ei mäleta - olid see äkki sina, nuu?), et kui hästi läheb, saab ta oktoobri lõpus omale reksvariandi. Et see siis olla Eestis esimene. Ütlesin, et ta siis kindlasti teada annaks, kuid sinnapaika asi jäigi. Kas teab keegi, on meil nüüd reksvorme ka Eestis?
SigneL
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 506
Teemad: 28
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 06. veebruar 2004, 12:50

Jah, seesama austraallane Shane tõi nad Soomest. Tal on shokolaad, sinine, hülgenina ja mõni neist oli reks ka. Kaks isast, kolm emast, oli vist.
Niiet mine piilu sinna Maakleri tn poodi, äkki seal on neid müügis ka. Caty uutest üks oli ju ka reks.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Caty » 08. veebruar 2004, 15:07

Minu pruun on jah reks. Tal on vurrud krussis nagu oleks keegi tiku süüdanud. Veidi sassis kasukas on ka. Kui õiged karvad selga saab, siis on näha mis tast tuleb. Aga need rotipojad on kohutavalt arad. Ilmselt ei tegeleta nendega seal kodus üldse. Kardavad paaniliselt inimest, eriti Krussu.
Caty
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 393
Teemad: 32
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kas paaritada jms

PostitusPostitas nuu » 08. veebruar 2004, 16:29

Signele: olin küll mina, kes vihje andis, aga jutt ei käinud minust vaid oli sõnastatud umbes nii, et .... bal-bla peaks Eestisse ka tulema...bla bla... Jutt käis ikka sellest samast Shane'ist tegelikult.
Viimati muutis Endised kasutajad 24. märts 2004, 22:22, kokku muudetud 1 kord.
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas SigneL » 09. veebruar 2004, 14:20

caty kirjutas:Minu pruun on jah reks. Tal on vurrud krussis nagu oleks keegi tiku süüdanud. Veidi sassis kasukas on ka. .

Koledasti tahaks sinu reks-rotist, caty, pilte ka näha...
SigneL
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 506
Teemad: 28
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Caty » 09. veebruar 2004, 22:31

Ma miski aeg orkunnin omale ühe kaamera moodi asja ja siis pildistan kõiki kes liiguvad ja kus elavad. Veidi läheb veel aega.
Caty
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 393
Teemad: 32
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kysimus

PostitusPostitas Siretike » 24. märts 2004, 18:35

Himaalaja(pika karvaga), sabata( vist manx(?) rotid) ja olid vist ka nn. dumbod(suurt kõrvadega)
Mulle tundus algul, et Naaskel vist ka dumbo :lol:
Siretike
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 183
Teemad: 14
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas nuu » 24. märts 2004, 22:24

nuu tegi nüüd susser-pusser ja liitis mitu roti "tõugudest" rääkivat teemat üheks :P
Ja caty rekskarvaga Krussust on nüüd juba pilt siin: http://www.zone.ee/hotspot/krussu%20vurrud.jpg
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas liliah » 21. juuni 2004, 21:43

Tekkis küsimus, et kuidas need husky'd värvi muudavad. Päris tilluna (1 kuuselt) tundus, et Tiki on black husky standard. Nüüd on viimase 4 päevaga läinud must selg hallikirjuks (pea on veel selline heledamat sorti must, kui nii võib öelda :P) ... kas nii peabki olema.. ja kas kellelgi on aimu, mis on värvilahenduse lõpptulemus :lol: :roll:
liliah
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 42
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas liliah » 21. juuni 2004, 21:53

Oih, kolasin ise natuke internetis ringi - tundub, et karv muutub jah! Leidsin päris lahedaid pilte kus rotitita pilti võrreldi täiskasvanu omaga, vahe oli ikka kardinaalne...
Üks tuttav juba osatas, et näh, läheb sul vanadusest halliks ka :P Õnneks see päris nii veel pole 8) Samas leidsin ka ühe laheda saidi, kus muide ka igasugu eri tüüpide ristamisest ja tulemustest juttu. Lehekülg on ingliskeelne:
http://www.nenuphar.plus.com/pendragon/features/husky/
liliah
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 42
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas betzikaz » 09. august 2004, 22:46

Signe kirjutas:Tore, kui ka Eestis tõsiseid rotiaretajaid juurde tuleb :) Ainult et kuidas nood himaalala rotid nüüd eestis on, kui too aretaja Austraalias elab? Toda himaalaja rotti oleks tore päris oma silmaga kaeda. Piltidel tunduvad maru vahvad olema.
Kuid nüüd küsin reksrottidest - septembris mailis mulle keegi (pagan, tõesti ei mäleta - olid see äkki sina, nuu?), et kui hästi läheb, saab ta oktoobri lõpus omale reksvariandi. Et see siis olla Eestis esimene. Ütlesin, et ta siis kindlasti teada annaks, kuid sinnapaika asi jäigi. Kas teab keegi, on meil nüüd reksvorme ka Eestis?

Minu rott on ka reks.Ta sinine kasukas on hästi kohev ja natuke sasine või krussis.Vurrud on ka hästi krussis.Aga noh vaevalt minu oma Eestis esimene on.Ta sündis septembris ja ma sain ta veebruaris.
betzikaz
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 19
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas nuu » 10. august 2004, 13:02

betzikaz, kui sa ei tea, kust su rott pärit on, kust sa siis tead, millal ta sündinud on? Kas ta oli juba suur, kui sa ta said? Äkki on ikkagi üks tollest samast siniste rekside pesakonnast, mis sündis dets alguses, ning millest osad ka loomapoodi jõudsid? (Tal võiks sel juhul siin foorumis nii mõnigi õde või vend peidus olla..)
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas Laura188 » 10. august 2004, 13:26

Kas valged on ka mingid tõurotid?
Laura188
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 234
Teemad: 20
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas nuu » 10. august 2004, 13:51

Kui sa viitsiksid selle sama teema algust uuesti lugeda, siis seal on juttu, et ega rottidel otseselt eritõuge ei ole, on ainult terve hulk eri värve, eri markeeringuid (kaputsiin, berkshiir, iiri jt), paar karva tüüpi (standard, reks, satiin) ning mõned erilised keha tüübid (sabatu, dumbo-kõrvadega, kääbus). Mõned varaindid on rohkem levinud, mõned vähem.
Valge rott on just niisamapalju (või vähe) tõurott kui kõik ülejäänud. Valge punaste silmadega (ehk albiino) rott on üsna tavaline värvus, samas kui valge mustade silmadega ei ole eriti levinud. (Kui nüüd tahta täpne olla, siis valge mustade silmadega on pigem markeering kui värv, aga see on teine teema.)
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas betzikaz » 10. august 2004, 19:50

nuu kirjutas:betzikaz, kui sa ei tea, kust su rott pärit on, kust sa siis tead, millal ta sündinud on? Kas ta oli juba suur, kui sa ta said? Äkki on ikkagi üks tollest samast siniste rekside pesakonnast, mis sündis dets alguses, ning millest osad ka loomapoodi jõudsid? (Tal võiks sel juhul siin foorumis nii mõnigi õde või vend peidus olla..)

issand...ma kirjutasin vale kuu!!! ma ajasin detsembei septembriga sassi... :P minu rott sündis detsembris,sest ma sain ta sellel veebruaril ja ta oli siis 2 kuune!ma kahjuks ei tea ta täpset sünnikuupäeva,ma arvutasin selle enda jaoks võttes tema saamise päevast 2 kuud maha ,ikuna ma sain ta sõbrapäeval siis selle arvestuse järgi sündis ta 14.detsembris eelmisel aastal!!!või umbes nii...ma ei tea millisest loomapoest ta on....mu sõbranna kinkis ta mulle sõbrapäevaks.ta on arvatavasti rocca al mare loomapoest...kas siis detsembris sündis see pesakond siniseid rexrotte kes olid eestis esimesed?...KELLEL ON DETSEMBRIS SÜNDINUD SININE REXROTT KIRJUTAGE MULLE!!!OLEKS LAHE VÄIKESE ÕDEDE-VENDADE KOKKUTULEKU TEHA...
betzikaz
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 19
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 11. august 2004, 07:30

Minul 9n sellest pesakonnast sinine reks. Emane. Sündinud peaks nad olema pigem nov. lõpus või dets. esimestel päevadel. Ja see oli tõesti esimene selline pesakond Eestis.
Küsi sõbranna käest, aga tõenäolisemalt ostis ta selle ühest teistest Bramhami poest (see, mis nüüd Viru keskusse kolis).
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas nuu » 11. august 2004, 10:20

Võis vabalt osta ka Rocca al Marest - too Bramhami pood, kuhu Shane nad viis, jagas poegi ka teistesse oma keti poodidesse.
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 11. august 2004, 12:35

nu jah...lahe,aga kas praegu on juba rohkem neid pesakondi eestis?ma arvan et see poeg võib ikka olla ostetud sealt roccast sest ma käisin seal sõbrannaga ja seal oli siis ka norme rotte ja see on hea pood ka ......aga noh v.o. ei viitsind ta nii kaugele minna ja ostis viru keskusest....ma ei tea ja mis sel enam vahet ongi.....mu rott on mulle niikuinii armas!;)
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas Kerly91 » 05. jaanuar 2005, 16:10

Natuke teemast mööda...
Kas keegi teab palju maksavad rotid soomes ja lätis??
Kerly91
Minu väiksed pätid! (L)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 479
Teemad: 34
Pildid: 4
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tõugudest ja standarditest

PostitusPostitas Endised kasutajad » 05. jaanuar 2005, 20:11

Soomes maksavad rotid 18 - 20 eurot rott. Aga enamjaolt ikka 20 eurot. Ja sama hind on kõikidel närilistel.
Läti kohta ei oska midagi öelda.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Järgmine

Tagasi: Markeeringud ja tüübid

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline

cron