Kuidas saada eestist paberitega Sfinksi rotti

Kuidas sinu roti värvi nimetatakse ja mida tähendavad erinevad värvilaigud rottidel jpm. Tervise ja iseloomuga seotud müüdid ja faktid seoses värvi või markeeringuga.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Kuidas saada eestist paberitega Sfinksi rotti

PostitusPostitas domain (Teema autor) » 06. jaanuar 2010, 22:24

Äkki keegi annab nõu, kuidas või kust kohast on võimalik saada eestist sfinxile kas pabereid või osta paberitega looma?
domain
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 1
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kuidas saada eestist paberitega Sfinksi rotti?

PostitusPostitas Kissu » 08. jaanuar 2010, 12:31

Tegelikult oleneb vist, mis eesmärgil Sa neid pabereid soovid?

Selleks, et oleks ilus ja uhke mapi vahele panna? - ENS (Eesti Näriliste Seltsist) tõenäoliselt võid saada paberid, mis ütlevad ema - tundmatu, isa - tundmatu jne. ENSilt paberi saamisest on pikemalt juttu siin lehel - http://web.zone.ee/pisiloomad/narregistreerimine.htm

Eestis näitustele ei saa sfinks rotiga, isegi paberi olemasolul minna. Sellest räägib Eva4 täpsemalt ENSi korraldatud näituse teemas, mis asub siin - viewtopic.php?f=23&t=7348

Eva4 kirjutas:
Snowblind kirjutas:Ma ise näen asja veidi teisiti. Julgen arvata, et enamik inimesi on oma esimese närilise ostnud loomapoest. Juhul, kui inimene ostis karvase roti saab ta osaleda ENSi üritustel (näitustel pet-klassis) ja saab teada, et on olemas kasvatajad, kes pööravad tähelepanu loomade iseloomule ja tervisele ja et loomapoest roti ostmine ei ole hea mõte ning saab tuttavaks mõne kasvatajaga, kelle rotipoja järjekorda ta end paneb.

Eestis, Soomes, Rootsis ja Inglismaal ei ole võimalik saada üheltki vastutustundlikult kasvatajalt karvutut rotti. Venemaalt on samuti väga keeruline ning selleks peab tundma inimesi, kes tunnevad Venemaa kasvatajaid. Ühesõnaga suvalisel inimesel tänavalt on praktiliselt võimatu saada hea tervisega karvutut ja see teeb ka mõttetuks nende nn. promomise. Samuti kui palju inimesi oleks nõus kulutama tuhandeid kroone roti toomiseks? Kui inimesed näevad näitustel selliseid loomi, siis ainuke võimalus on neil loomapoest neid osta ning sellega me ainult aitaksime kaasa nende vastustundetule tootmisele. Samuti tuleb tähelepanu pöörata faktile, et eesti karvutud on sfinks mutatsioon mitte fuzz. Tirinipi oskab tõenäoliselt paremini rääkida nende erinevusest, aga paljudel sfinks rottidel on näiteks probleeme imetamisega. Hetkel ei ole teada kas see on mutatsiooni põhine või liinipõhine. Nii kaua kui seda ei ole teada ning ei ole tõestatud, et on ka hea tervisega sfinks rotte, ei saa nad näitustel osaleda.
Snowblind kirjutas:Kui inimene juhtub ostma mutandi, siis tema teadlikus ei saa tõstetud, sest talle öeldakse kohe reeglitega ära, et tema lemmik on friik, kellesuguseid ei ole oodatud.

Inimesele ei öelda mitte, et tema lemmik on friik, vaid et antud mutatsioon on suurte tervise probleemidega.
ENS kodulehel on kirjas nii:
ENS keelab näitusetel osalemise mutatsioonidele, mis on kahjulikud roti tervisele. Hetkel on keelatud kaks mutasiooni - karvutu ehk Sfinks ja sabatu ehk Manx. On väga palju erinevaid mutatsioone mille tagajärjel sünnivad karvutud rotid. Enamus neist mutatsioonidest on dominantsed. Mõned neist mutatsioonidest on väga kahjulikud roti tervisele ja võivad tekitada näiteks püsivaid naha infektsioone, sissekasvavaid ripsmekarvu jne. Karvutud rotid on palju tundlikumad külmale ning samuti on neil suurem vigastuste oht, sest neil ei ole karva, mis neid vigastuste eest kaitseks. Osadel sabatutel on väga väike saba, mis meenutab väikest sõrme, aga enamus on täiesti ilma sabata. Enamus sabatuid on täiesti terved, aga osadel on tõsiseid terviseprobleeme. Saba on rotile vajalik soojuse reguleerimiseks ja selle tõttu on sabata rottidele soe või kuum ilm ohtlik.
Snowblind kirjutas:Inimene talitab oma (olematute) teadmiste kohaselt edasi ja võibolla varsti on meil terve parv sfinksi"kasvatajaid," kes valimatult oma mutante paaritavad, sest nad lihtalt ei tea.

Kui inimene on lugenud, et karvututel rottidel on tervisega probleeme, siis loogiline oleks minu arust et ta uuriks edasi mis probleemid täpsemalt ning olles teada saanud probleemide tõsidusest ei paarita. Kui ta on lugenud ENS lehelt seda teksti, siis ta on täiesti teadlik, et karvututel on tõsised terviseprobleemid ja teadmatusega ennast siis vabandada ei saa. Kui inimene tahab toota poegi, sest pojad on nii nunnud ju, siis teeb ta seda ning sellist inimest ümber veenda on väga keeruline.

Tuleb meeles pidada, et näitustel käib palju inimesi, kes ei tea loomadest midagi ning tänu näitusele võivad tahta endale lemmikut. Ühesõnaga näitused ka promovad närilisi ning ei ole loogiline promoda halva tervisega mutatsioone, kelle puhul ei ole tõestatud kas tegemist on mutatsiooni põhiste või liinipõhiste probleemidega.


Eva4 kirjutas:Peaks ka mainima, et mitte ükski Soome kohtunik ei oskaks ja ei oleks nõus eetlistel põhjustel karvutuid rotte hindama. Kes neid hindaks siis?
Snowblind kirjutas:Sfinks roti puhul sul ei ole üleüldse mingit valikut.
Eestis ei ole jah - ei ole võimalik neid aretajatelt osta ja ei ole võimalik nendega näitusel osaleda. See on võimalik minu teada vist ainult USA-s ja Venemaal.


Ühtlasi selgitab see seda, et Eestist hetkel ei ole võimalik leida ühtegi kasvatajat (me ei räägi siin tootjatest, kes müüvad poodidesse oma rotte), kes tegeleks sfinks rottide aretusega. Lisaks pean Evaga nõustuma, et ka Venemaalt on keeruline saada sfinks rotte, kuna aretajad panevad väga täpsed piirangud nende aretusele ja tahavad neid ka jälgida (mida on raske teha, kui rott asub teises riigis). Venemaalt on Eestisse siiani tulnud minu teada täpselt üks sfinks rott ja seda ka paaritamise keeluga. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kuidas saada eestist paberitega Sfinksi rotti?

PostitusPostitas Eva4 » 08. jaanuar 2010, 13:18

Kissu juba ütles väga hästi, aga ma kommenteerin ka :)
Paberitega karvutuid rotte ei saa enne kui Suomen Kesyrottayhdistys ry või National Fancy Rat Society võtab karvutud standardisse. Sfinksi puhul ma väga kahtlen kas see on üldse võimalik. Fuzz on ennem tõenäolisem, aga lähimatel aastatel seda ei juhtu, sest pole korralikke kasvatajaid Euroopas neile ja isegi Venemaal ainult paar tükki.
Alles hiljuti üks kogenud UK kasvataja loobus üritamast parandada karvutute tervist. Selle põhjuseks olid liiga suured terviseprobleemid: silmadega olid probleemid, neil oli palju kriimustusi kehal, nahaga olid probleemid peale viirust (karvaga rottidel ei olnud), haiguse korral kaotasid palju kiiremini kaalu, kardavad külma rohkem jne. Ta ei tahtnud selliste probleemidega rotte oma kasvatusest välja anda ja tal polnud nii palju ruumi, et kõiki endale jätta. Kui loom tunneb külma karva puudumise tõttu ja saab rohkem kriimustusi, siis seda ei ole võimalik kuidagi välja aretada...ainult karvkate aitab selle vastu.
Paberid üksi ei tohiks määravad olla - igaüks võib ju pabereid teha ükskõik mis loomale :) Loeb see, kust see loom pärit on ja uhked nimed reg.paberitel ei ütle tavalisele omanikule mitte midagi.
Kasutaja avatar
Eva4
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 456
Teemad: 13
Pildid: 3
Asukoht: Talus
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuidas saada eestist paberitega Sfinksi rotti

PostitusPostitas Molly » 03. märts 2010, 12:35

Minul on vist siin kõige pikem kogemus sfinksiga. Minul oli jah, Venemaalt toodud Moskva rotiklubi poolt välja antud sugupuuga sfinks, kes elas 2 aasta ja 4 kuu vanuseks. Tal ei olnud paaritusluba ja selge on ka see, et emaseid sfinkse ju paaritada ei tohtivatki. Iseloomult oli ta äärmiselt armas ja tubli tüdruk. Samas nõuab sfinks väga palju erilist hoolitsust ja muidugi kuluvad üsna korralikud summad ka arstile. Ja muidugi on kogu aeg mure rotikese tervise pärast. Kõigepealt tuleb jälgida, et toatemperatuur ei kõiguks, et õhk ei oleks liiga kuiv või liiga niiske. Naha eest tuleb hoolt kanda- nahka tuleb vajadusel puhastada ja kreemitada ja pärast mängimist ka kuivatada. Ja nii iga päev. Kriimustusi juhtus ikka- ka puuris. Siis tuli neid kriimustusi puhastada ja ravida. Kõige tõsisemad probleemid on aga silamde ja hingamisega. Silmadega käisime isegi spetsiaalse loomade silmaarsti juures, kes praktiseerib Rootsis ja käib vahel ka Eestis. Hingamisega käisime arstide juures ikka korduvalt. Lõpuks jäidki Juntsi hingamisse kahinad. Olin ise selles paljuski süüdi, sest mul puudusid sfinksiga igasugused kogemused. Kasutada ei tohi mitte mingil tingimuselk sellist aluspanu, kust võiks mingitki tolmu tõusta. Mina aga kasutasin algul WC nurgas laaste ja aluspanuna papitükke. Niisiis hakkasin aluspanuna ksutama fliisi, mida vahetasin iga päev- või äärmisel juhul üle päeva. Kokkuvõttes, et mul on hea meel selle kogemuse üle ja võimalik, et võtaksin kunagi tulevikus veel sfinksi- kui selline võimalus oleks. Praegu aga veedan suurima rõõmuga aega selliste tavaliste karvakeradega, kes on samuti hästi armsad. Eks ka nendega on muresid, kuid need ei ole nii suured, kui sfinksiga. Sfinks on eksootiline ja huvitava välimusega, kuid uskuge- temaga on hästi palju muret ja vaeva.
Juta, Marta, Kim, Amanda, Stephanie, Marie, Caroline
(Iris-Mirka, Truks, Trips, Kiku, Tibi, Serena, Fiona, Angela, Janina, Hilde, Reti, Hillary, Saara, Michelle, Vaska, Nina)
Molly
Rotipesa
Rotipesa
 
Postitused: 969
Teemad: 46
Asukoht: Paldiski-Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 65
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kuidas saada eestist paberitega Sfinksi rotti

PostitusPostitas -Algernon- » 06. juuli 2010, 11:11

Minul elas sfinksipoiss samuti üle 2 aasta. Sündinud oli ta jaanuaris 2008 ja suri juuni 2010. Esimesed 2 aastat terviseprobleeme polnud, kui ainult mõni kriimuke nahal. Siis aga hakkas tervis poisil vimkasid viskama: kõhule tekkis mädapaise, mis võis alguse saada mõnest järjekordsest kriimust. Õnneks paise allus üsna hästi antibiootikumidele ja selle saime paari nädalaga täiesti korda. Järgmiseks lõi rotid pool nägu täiesti turse ja seda juhtus kahel korral u. kuu ajaste vahedega. Turse sai alla hormoonsüstiga ja lisaks ka jälle antibiootikumi kuur. Kaks nädalat enne rottidemaale minemist tekkis tal aga kõhuhingamine, et sisse hingates kõht nähtavalt kokku tõmbus. Samas polnud kuulda tavapärast räginat või nuuksatusi. Antibiootikumid ei andnud mingeid tulemusi. Ka hakkas silmadest ohtralt porfüriini tulema, mida sai mitmeid kordi päevas puhastatud. Rotike ise jäi aga aina väiksemaks ja jõuetumaks, kuigi söögiisu oli tal kuni lõpuni hea, vahest jäi ta isegi tukastama, toidugraanul käppade vahel.
2010 jaanuaris sain endale veel ühe sfinksipoisi, kes toodi loomakliinikusse magama panekuks. Tema vend oli surnud ja peale seda oli rotipoiss jäänud loiuks ja keeldunud söögist. Kuna väliselt polnud loomakesel peale dehüdratsiooni ja alakaalu midagi viga, (ei kasvajaid ega hingamisraskusi), otsustasime katsetada, ehk saab tast asja. Vanuseks üteldi talle alla aasta ja kaalu oli kliinikusse tuues loomal pisut alla 300 grammi. Söögiga pirtsutas ta algul tõesti korralikult, kõlbas talle vaid Hill´s a/d konserv ja Nutri Plus geel. Aga kosus ta jõudsalt: u. kuu peale minu juurde elama asumist kolis ta teiste isastega kokku, kaaludes juba üle 400 grammi. Märtsi lõpus tekkis tal aga kasvaja, mis mõne nädalaga üsna suureks kasvas ja 16. aprillil läks loom operatsioonile. Kasvaja sai eemaldatud edukalt ja poiss toibus kenasti. Kasvaja saadeti laborisse, kus tuli vastuseks: neurofibrosarkoom e. pahaloomuline. Juuni keskpaigas hakkasin kuulma rotikese hingamises kahinaid, antibiootikumid asja paremaks pole teinud. Arstid kahtlustavad, et vähi siirded on tal kopsu jõudnud. Ka on hakanud poiss kaalu kaotama: nädalaga u. 20-30 grammi.
Hetkel on mul ka üks sfinksitüdruk, sündinud august 2009, seni pole tervisega muid probleeme, peale mõne kriimustuse.
Kasutaja avatar
-Algernon-
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 90
Teemad: 7
Pildid: 12
Asukoht: Harjumaa, Laitse
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 43
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Markeeringud ja tüübid

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 6 külalist