Postitatud: 18. juuli 2010, 14:10
Postitas Pinto
See, millega nad sul toas jooksevad on jooksupall.

Jooksupalli miinustest on kirjutatud ka deegude jooksupalli teemas (sama kehti ka liivahiirte kohta). Link teemasse.

Panen siia kirja mõned miinused nii jooksupalli kui jooksuratta kohta:
1) jooksupallis/rattas on loom ebaloomulikus asendis- looduses ei jookse liivahiir ringi pea ja saba ülesse tõstetud. Kui siis vaid midagi rasket tassides, mida nad teevad väga harva. Seega on loom pallis justkui kaardus, mis lõpuks viib lihaste valesti arenemiseni, mis viib lihasvaludeni. Kuna saba on selgroo jätk, siis tekitab saba kaardus olemine neile ka väärarenguid selgroo lülides.
2) jooksupallid ja rattad tekitavad sõltuvust- just sõltuvus on see, mis paneb nad üha uuesti ja uuesti jooksma. Omanik arvab, et loomale meeldib joosta, kuid tegelikult on ta sõltuvuses ja ei oska lihtsalt midagi muud teha. Ka inimesed jäävad treeningust sõltuvusse. Kui alguses võibki loomale jooksmine tunduda lõbus (eriti kui teda välja jooksma ei lasta), siis pärast lihaspingete (ja valude) tekkimist, ta enam ei suuda jooksmata olla ja tekitab omale aina rohkem valu. Seda, et väikesel loomal on valus sa ei näe- nad on saakloomad ja hoiavad oma hädasi nii kaua varjatult kui võimalik.
3) jooksurattas jooksmisega jäävad tahaplaanile liivahiirte normaalsed tegevused (kaevamine ja närimine).
4) jooksurattas joostes on pea neil kuklas (mida väiksem ratas, seda hullem asend neil on), mis tekitab peavalu (verevarustuse halvenemisest)
5) vahedega ratastes võivad saba ja jalad vahele jääda ja liivahiir võib oma sabast üldse ilma jääda.
6) pidevalt jooksurattas jooksnud loom ei oska siledal pinnal enam normaalselt joosta- liigub saba püsti ka siledal pinnal
7) jooksupallis on seisma jäämine ja manööverdamine tunduvalt raskemad, kui niisama joostes (mõni isend ei õpigi keeramist ära). Seega põrkavad nad igasugu asjade otsa. Kolin (mis tekib ka niisama paljal põrandal jooksmisest, mitet ainult kuhugi vastu põrkamisest) on nende jaoks tunduvalt valjem, kui sinu jaoks + kogu jalgealune väriseb kokkupõrkest.
8) jooksupallis kaob loomad orjentatsioon, sest ta ei näe läbi plastiku (mis enamasti on värviline) praktiliselt midagi. Liivahiirte nägemine on niigi üsna kehva.
9) jooksupallis jooksmine tekitab stressi, mistõttu hakkavad loomad urineerima ja kakama. Oma väljaheidete sees jooksmisega määrivad nad nii ennast, kui ka põranda (läbi pallis olevate aukude tilgub pissi üle toa).
10) sa ei saa looma sotsialiseerida, kui ta on jooksupallis kinni.
11) natuke jooksupallis või jooksurattas jooksmist ei ole loomale nii ohtlik, kui on päevast päeva jooksurattas aja veetmine, kuid täiesti ohutu pole see ka siis. Üks suits päevas pole ka nii ohtlik, kui terve pakk päevas, kuid ohutu pole see sellegipoolest.

Liivahiirele meeldib hoopis rohkem sirgel pinnal lahtiselt joosta. Võta ta enda juurde voodisse või lase piiratud alal põrandal joosta. See talle hoopis kasulikum ja lõppkokkuvõttes on sul ka tervem, õnnelikum ja sotsiaalsem loom :)

Liivahiir ei jookse rattas