Postitatud: 25. detsember 2011, 17:21
Postitas Pinto
Kui ema on tavaline pruun (agouti) ja tema vanemad olid ka tavalised pruunid ja isa on hall (grey agouti), siis pojad tulevad pruunid nagu ema.

Põhjuseks on see, kuidas geenid edasi pärandatakse. Geenid on alati paarikaupa (alleelid), kus üks osa saadakse emalt ja teine isalt. Geene täistatakse tähtedega. Geenid on kas dominantsed või retsessiivsed. Dominantseid geene tähistatakse alati suure tähega ja retsessiivseid väikese tähega. Nt liivahiirtel on silmavärvust määrava geeni tähisteks P (mustad silmad) ja p (punased silmad). Musta värvust määrav geen P on dominantne ja punast värvust määrav geen p retsessiivne. See tähendab seda, et loomal on punased silmad ainult siis, kui geenipaaris on pp, nii PP kui Pp korral on silmade värvuseks must. (Allikas)

Sama kehtib ka deegude värvuse puhul. Agouti värvuse puhul on geenid GG aga grey agoutil on gg. Pojad tulevad seega kõik Gg, mis ei tähenda, et nad oleks pruuni ja halli kirjud, vaid et nad on pruunid. Kui nüüd poegi (Gg geenidega) paaritada kas Gg või gg geenidega kaaslasega, siis on võimalik saada halle järglasi (aga ka pruune).
Juhul, kui su emase suguvõsas on varem olnud halle deegusid, siis on võimalus, et tal on Gg geenid, kuid kuna Eestisse tulid hallid deegud alles hiljuti, siis on see vähetõenäoline.

Kui miskit jäi arusaamatuks, siis võin veel seletada :)