Postitatud: 26. mai 2004, 11:57
Postitas Liina
Tere, olen siin päris uus (täna just logisin end siia foorumisse esimest korda sisse). Olen mitmeid aastaid juba tegelenud rottidega. Minu lemmikuteks on isased rotid juba ainuüksi selletõttu, et nad on suuremad/kogukamad kui emased.
Vahepeal oli mul koguni 5 isast rotti, ja kõik olid eripesakondadest - see tähendab siis seda, et pidin neid kõiki omavahel tutvustama. Nad said kõik väga hästi läbi ja polnud mingid probleemi. Ühe roti tutvustamine küll läks väääga pikalt - pool aastat, (rott oli siis poole aastane) aga lõpuks saime hakkama. See rott on juba surnud kahjuks... ta ei elanud isegi aastaseks mitte.
Hetkel mul on 4 isast rotti, 3 nendest elavad ühes puuris juba oma pool aastat ning 2 päeva tagasi tuli meile selle soovi kuulutuse kaudu ära antud isane rotu. Peaksin sealjuures uuesti mainima, et kõik kolm isast, kes mul ühes puuris elavad on kõik eripesakondadest (nii ka see uus rott). Vanusevahed on ka väga erinevad: kõige vanem rott on ~4-aastane, teised kaks on peaaegu-täpselt 1-aastased, ning ma võtsin need 2 viimast umbes paarikuiste vahedega. Kõikide nende rottide üksteisele tutvustamine läks ludinal - vist võttis iga roti tutvustamine teistele isegi alla kuu aja, kui ma õigesti mäletan. Praegust rotti kahjuks veel tutvustada ei saa, kuna tal on parasiidid, ning need kanduks viivitamatult üle teistele...
Siit tuleb aga minu tutvustamise strateegia (+ mõned näpunäited, mida ise kasutanud olen):
(1) Kõigepealt ma soovitan võita uue roti usaldus. Kuidas siis seda teha? See on väga lihtne. Muide, see töötab väga hästi ka eriti argade rottide puhul! Kui Sul rott on eraldi puuris/karbis/kandekohvris - kus iganes, siis tee selle avauks lahti, ning ära hakka kohe rotti välja tirima - lase tal ise uudistada uut kohta. Võid teda nimepidi kutsuda, või teha mingeid piiksuvaid häälitsusi või midagi taolist (siis teinekord kui Sa teed sama häälitsust, ja rott on mõistnud, et sel puhul ta võib ta Sind usaldada, siis ta võib vabalt Sinu juurde joostes tulla ka teisest toaotsast). Kui rott on roninud puuri peale, siis proovi teda kergelt paitada ja võid ka anda maiust. Kui maiust annad, siis rott õpib ära, et kui ta puurist välja ronib, siis ta saab maiust, ja hakkab julgemalt välja tulema. Seda võib, kuid ei pea kasutama - kõikide rottide puhul see alati ei tööta ka.
Kui paitasid rotti ja rott selle peale jooksis puuri tagasi, siis korda eelmist võtet veel paar korda. Kui rott jäi puuri peale edasi uurima ning ei läinud puuri tagasi, siis võid ta hetke pärast võtta endale sülle.
Eriti pööran tähelepanu järgnevale! Kui Sul rott on juba süles ning arvad, et on aeg teda tagasi puuri panna, siis tee seda nii, et jäta rott enda peale ronima, aga pane enda käsi (või käed, juhul kui Sul on väiksed käed :wink: ) sirgelt ette nii, et sõrmeotsad või käelaba läheks puurile vastu ning lase rotil ise puuri peale minna - see näitab rotile, et ta saab iga kell kui vaja tagasi oma turvalisse pessa ronida, ning et temaga ei juhtu midagi halba. See tekitab rotis suurt usaldust Sinu vastu.
(2)Kui see etapp on läbitud, et uus rott on juba Sinuga harjunud, siis võib alustada järgmisega: Kõigepealt ma soovitan võtta sülle oma esialgne rott/rotid eraldi (uut rotti kindlasti koos teisega kohe mitte võtta), võibolla natuke sügada teda.. kui soovite, anda maiust. Lasta rotil natuke teie peal kõndida ja lihtsalt olla. Siis panna esialne rott/rotid puuri tagasi.
Edasi võtke uus rott, käituge samamoodi nagu enda rotiga, siis pange uus rott puuri tagasi.

Teatud aja pärast võtke jälle enda esialgne rott sülle, käituge taas samamoodi, paitage teda jne.
Nii võite teha paar korda.
Selline asi aitab mõlemal rotil harjuda teise roti lõhnaga. Ja kuna see lõhn on teie peal, siis rott võib seda rohkem aksepteerida (aga ei pruugi), sest Sina oled tegelikult see roti karja juht ja "kõige suurem sõber".
PS! Siinjuures tuleks arvestada sellega, et kas siis uuel või vanal rotil poleks parasiite, sest kui rott Sinu peal jookseb, siis tema karvade küljest võivad parasiitide munad ja parasiidid ise teie riiete peale jääda ning edasi kanduda rotile, kellel neid enne polnud! (Seega mina seda etappi veel kasutada ei saa :( )
(3) Kui rotid on juba üksteise lõhnadega saanud tutvuda, siis saate neid neutraalsel pinnal tutvustada. Siinjuures tuleks arvestada, et neutraalne pind pole selline, kus Sinu vana rott juba jooksnud on, sest rotid jätavad endast maha kergeid lõhnasid e. "jälgi", mida inimesed üldse ei tunne.
PS!Sellisele pinnal, kus Sinu vana rott juba jooksnud on, ei soovita ma rotte lahti lasta, kuna Sinu vana rott võtab seda kui enda territooriumit ja võib teise suhtes võtta argressiivse hoiaku!
Väga ideaalseks kohaks tutvustamisel võib näiteks olla vann (ilma veeta, muidugi) - sest seal pole kummagi roti lõhna. Võid panna rotid ühel ajahetkel vanni, üks rott ühes käes teine teises, kuid see pole tegelikult üldse oluline. Kui oled rotid vannipõhja pannud, võid natuke jälgida, mida nad teevad. Tavaliselt hakkavad mõlemad rotid ümbrust uurima, teineteist nuuskima ja üldiselt käituvad väga rahulikult ja tagasihoitult. Kui rottidel on teist salliv käitumine, siis Sa võid kasutada seda sama number (2) stiilis võtet, et paitada mõlemaid rotte kordamööda, kuid Sa ei pea neid selleks sülle võtma, vaid nad võiksid olla hoopiski seal samas vannipõhjas.
Kui on aga piiksumist, siis ära hakka paanitsema, sest see rott, kes piiksub tahab öelda inimkeeli, et "Mina olen väike ja arake, ära mulle haiget tee, ma olen täiesti ohutu Sulle!" Tihtipeale rotid piiksuvadki alla andmise märgiks.
Kui läheb ka veidi madinaks, siis ära ka kohe hakka vett pritsima või muudmoodi paanitsema - vaata, mismoodi kaklus lõppeb: kas rotid rahunevad veidi, või lähebki edasi ainult kakluseks. Kui näed, et tõesti üks rott hammustab teist karmilt ja järgi ei jäta, siis võta kindlasti midagi ette! Näiteks pritsi neid veega ja siis toimeta üks rott kindlasti vannist minema. Võid ise ka muid mooduseid välja mõelda - see pole üldse keelatud. Aga üldjuhul kakluses olevaid rotte lihtsalt käega peletada ei soovita - võid kogemata ise hammustada saada, sest rott lihtsalt ei pane tähele, et kaklusse oled segatud ka Sina, vaid võtab Sind sama rotina.
(4) Kui rotid on ka edasi rahulikud, pärast kui oled neid silitanud ja suhelnud nendega, siis pane nad hetkeks puuri tagasi ja lase uus rott üksinda sinna jooksma, kus Sinu vanem rott tavaliselt joosta saab. Lase tal seal mõned minutid olla ja ümbrust uurida, ning kui näed, et uus rott juba sellel pinnal julgemalt käitub, siis pane samasse kohta ka oma vanem rott. Siis jälgi jälle mängu - mis saama hakkab? Põhimõtted on samad, mis neutraalsel pinnal tutvustamisel: kui väga karmilt lähevad kaklema, siis eralda nad.
NÄPUNÄIDE! Juhul kui nägid, et vannis olles rotid käitusid täiesti normaalselt, siis siia alla toon ühe väga hea nipi, mida ka väga edukalt saab kasutada: Näiteks võta mõlemad rotid, nii uus kui vana eraldi kätesse ja istu kuhugi maha (diivanile, voodile, tugitoolile - soovitavalt sellisesse kohta, kus rotid ka Sinu sülest saaksid edasi mujale jooksma minna). Järgnevalt pane nad endale sülle: üks pane näiteks õlale ja teine põlvedele - võid paitada, siis lase neil omaette nuuskida ja Sinu peal turnida, üldjuhul kui rotud on Sinu peal, siis nad kaklema üldjuhul ei lähe, pigem nad siis jooksevad Sinust veidi eemale ja toimetavad omavahel edasi. See toimib eriti hästi veel siis, kui uus rott Sind juba usaldab, sel juhul on Sinu käitumine nende jaoks signaal, et "ohoo, teine rott on ka 'minu perenaise/peremehe sõber'.. järelikult ta ei tohiks väga ohtlik olla - vaatame siis, milline ta on"
(5) Edasi kui rotid on juba oma puurides tagasi, siis võid panna puurid lähestikku kõrvuti (PS! Ära pane kohe puure liiga lähestikku, vastasel korral võib juhtuda, et ühe roti saba satub teise puuri ja siis see võib kõvasti kannatada saada, ja kindlasti ei tohiks puurid olla nii lähestikku, et üks rott ulataks käpaga läbi võre teist katsuma.). See aitab taas mõlemal rotil teisega harjuda: tunda teise lõhna jne. Ja Sinul on ka hea vaadata nende käitumist - kas see on väga agressiivne või mitte. Kui käitumine tundub Sinu jaoks liiga agressiivne, siis oleks ilmselt hea mõte hoida puurid küll kõrvuti, kuid mitte eriti lähestikku. Ja mõnikord sellisel puhul on parem viia puurid ikkagi eraldi nurkadesse.
TÄHELEPANEK!: Tutvustamise osasid (4) ja (5) võib tegelikult järjekorra poolest ära vahetada, kuid olen leidnud, et praegune minu pakutud variant on olnud tõhusam rottide üksteisele tutvustamisel.
(6) Kui oled lasknud rotte juba suvalisel pinnal kokku ja pole neid "karme" kaklusi ette tulnud, siis soovitan panna rotid ühte puuri.
Selleks tuleb aga puur eelnevalt ettevalmistada. Esitaks soovitan valida selleks kindlasti suurema puuri - siis saab üks rott teise eest ühte puuri nurka peitu minna jms. Edasi kindlasti tuleks puur täielikult puhtaks küürida - ka võre osa, sest rotid turnivad võrel ja sinna jääb ka nende lõhn juurde. Soovitan seda teha ükskõik millise puhastusvahendiga tavalisest seebist kuni nõudepesuvahendi "fairy"-ni välja - ise valige! :) Võite kasutada ka roosilõhnalist vahendit, kui soovite ;) aga vaadake, et see poleks mingi loomale või inimesele kahjulik puhastusvahend!
Edasi, kui võimalik, soovitan selle puuri panna sinna, kus rotid on juba koos tuttavaks saanud (aga see pole nii 100% oluline), jätta puuri uks avatuks ning panna rotid pinnale, kus nad juba koos jooksnud on. Kindlasti ei tohiks panna neid kohe suletud puuri!
Kui näed, et rotid üldse puuri vastu huvi ei tunne, siis proovi neid ise puuri panna, kuid jällegi - ära sule puuri ust!
Jällegi vaata, kuidas rotid puuris käituvad. Kui eelnevalt pole üldse probleeme kaklustega olnud, siis see on selline hetk, kus need probleemid tavaliselt tekivad, kuid ei pruugi tekkida. Aga ärge pabistage, see ongi juba lõppsirge ja asi pole enam üldse hull, sest olete jõudnud juba nii kaugele! :lol:
Kui rotid pole enne erilist agressiivsust välja näidanud, siis praegune aeg võib selliseks muutuda - nad võivad hakata maadlema jne, aga see on tegelikult juba mingil määral hierarhia paikapanek. Esialgu ma ei soovita teil sellesse sekkuda, kuid kui jällegi läheb väga karmiks kakluseks, siis ikkagi eraldage rotid, ning teinekord proovige sama lahtise uksega puuri võtet.
(7) Kui Sinu rotid on küll maadelnud lahtise uksega puuris ja niisama agressiivsust üle näidanud, aga asi pole tõsine, siis võid lugeda tutvustamist juba peaaegu kordaläinuks. Edasi ma soovitan järgnevat: kui Su rotid on mõni aeg söömata olnud, siis pane samasse puuri natuke mingit toitu (juustukuubikukesi, rotitoitu, mingit rotimaiust - mida iganes, mida Sa tead, et mõlemad Sinu rotid söövad). Pärast pane rotid sinna puuri ja vaata, mida nad teevad - kas nad enamvähem ilma kakluseta suudavad söögi ära süüa. Kui tuleb välja, et suudavad, siis on tutvustamine kindlasti korda läinud, sest olen lugenud erinevatest kohtadest, et kui võõrad rotid juba suudavad koos süüa ühest kohast, siis nad on kas sõbrad, või juba peaaegu sõbrad. :)
Kui seda ei juhtunud, et rotid üldse süüa ei suutnud, siis on kaks võimalust - kas nad pole veel valmis selleks, või siis neil lihtsalt pole kõht tühi. Seetõttu soovitan seda meetodit kasutada just siis, kui rotid pole veel oma päevast toitu kätte saanud. Isegi sel puhul kui rotid on väga näljased ja nad ei taha üksteisega leppida, siis ma lihtsalt soovitan Sul nad sellegipoolest panna ühte puuri ja seekord sule ka puuriuks.
Edasi jällegi jälgi käitumist, ja seekord kui isegi läheb paar korda karmimaks kakluseks, ära kohe rotti eemalda, vaid vaata, mis edasi saab. Rotid lihtsalt tahavad panna paika hierarhiat - kumb on boss ja kumb on tema järgija. Seetõttu on esimestel päevadel, nädalatel või isegi kuudel oodata natuke agressiivset käitumist, aga ärge esialgu laske ennast sellest heidutada! Nagu ma juba oma jutu alguses mainisin, läks mul ühe rotiga aega pool aastat, enne kui sain teda teistega jäädavalt ühte puuri jätta, kuid lõpuks see tõesti õnnestus.
Muidugi see pool aastat ma ei hoidnud teda järjest seal puuris teistega kinni, kuid proovisin nii, et päeva või paar teda seal hoida, ja kui kogu rotigrupi käitumine ei muutunud, siis ikka võtsin ta sealt ära ja hoidsin päeva eraldi, ning siis jälle uuesti. Vahepeal tegin mõned päevad pausi, et rotti liialt mitte stressata, kuid alati pauside tegemine polegi nii hea idee! Kõik on vägagi suhteline tegelikult!
Esimesel päeval korraga soovitan läbida 1-3 etappi, kiiremini läbides ei pruugi tulla tulemus nii hea. Edaspidi juba soovitaks jätkata üks etapp päevas, ja etappe võib korrata mitmeid kordi päeva jooksul, peaasi, et on mõõdukas- kui näed, et rotid juba väsinud, siis pole mõtet edasi punnitada, kuna väsinuna on ka rotid mõnikord tujukad, just nagu inimesed, sest nende heaolu pole tasakaalus.
Samas tuleks ära märkida, et etappe ei pea ainult läbima üks aste korraga kõrgemale, juba läbitud etappe võib segamini e. varieeruvalt ka kasutada.
See oleks esialgu kõik. Tuli päris põhjalik kiri ning ma loodan, et see on kellelegi kasuks ka! See on strateegia, kuidas mina isiklikult oma rotte tutvustan, ning enamasti (Va. see üks kord) on kõik läinud väga sujuvalt, sellepärast ma seda siin Teile soovitangi! Proovige, ja kui on mingeid tulemusi või tagasilööke, või lisaküsimusi (või kui lihtsalt jäi midagi arusaamatuks), siis võib alati minu poole pöörduda (ka e-maili teel)!
Edu siis rottide üksteisele tutvustamisel!
Parimat soovides,
Anaby
PS! Vabandan, kui juba osa info on tuttav, kuid kordamine on tarkuse ema.