Postitatud: 13. jaanuar 2009, 13:28
Postitas nirgike
Puit ja seal sisalduvad kemikaalid on huvitav teema. Mind nimelt hakkas huvitama, et miks räägitakse just nimelt ainult männist ja seedrist, pole teised okaspuud ka ju nii väga vähe levinud. Tahaks leida mõne kirjutise, kus ei ole "mänd ja seeder on paha", vaid millised konkreetsed ained on pahad ja kui palju neid mingis puuliigis sisaldub. Kahjuks internetist miskit ei leidnud. Mul kodus on üks eestikeelne paks raamat "Okaspuud" ja sealt sain teada ainult seda, et kuuses on vähem vaiku kui männis - kuuske kasutatakse paberi tootmiseks, mänd vaigususe tõttu selleks ei sobi.
Tegelikult on ka osad lehtpuud aromaatse puiduga - nt kollane kask on tugeva kamprilõhnaga. See puu küll looduslikult Eestis ei kasva (ise aeda istutades aga edukalt), aga eks temalgi ole ala, kus teda looduslikult palju on ja eks peeta sealgi närilisi...


Tegelikult, teooria on hea küll, aga praktika - kas üldse leidub meie poodides mõni saepuru mark, mis ei sisalda okaspuud? Siit teemast lugesin välja, et ei olegi ühtegi, mille kohta saaks väita, et see on tehtud ainult lehtpuust. :umm: