Postitatud: 24. november 2009, 11:09
Postitas margitikas
Kuna mul ei ole enam seotust 38 papagoi poega, siis olen tagasi oma kasutajanimega, millega esindan vaid iseennast.
Minu nägemuse järgi on olemas 4-liiki linnuomanikke.
Linnupidaja- inimene, kellel on hobi-huvi pärast lind, linnud ja need on silmarõõmuks. Kui linnud saavad järglased, nojah, need ei ole eesmärk.
Linnukasvataja oleks inimene kellel on juba rohkem linde ja ta saab neilt ka järglasi. Linnud on hooldatud, hoitud, heades tingimustes- e. parimais, mida inimene tahab ja saab pakkuda. Linnud saavad järglasi ja aitavad ennast ülal pidada. Kasvataja on teadlik ja annab oma teadmisi edasi ka uutele linnuomanikele.
Tootja e. paljundaja on inimene, kellel on palju linde ja üksnes äri- rahategemise eesmärgil. Teda ei huvita lindude elutingimused, tervis, järjestikuste pesakondade arv, söödakvaliteet, vaid see, et lind töötaks- saaks poegi.
Aretaja on inimene, kellel on ka palju linde ja seda peamiselt selleks, et oleks valida aretusmaterjali oma lindude seast. Lindude elutingimused ja sööt on väga head, teadlikult valitud, linnud on hoitud ja omanikule vs. tootjaga väga hinnalised. Iga lind on mingi kindla eesmärgiga lindlasse võetud ja jäetud ning reeglina selliseid linde ära ei müüda. Sellise inimese käest võib saada erlisema sulevärvi, hea iseloomuga tibu. Tibu kohta saab palju infot, peale kasvatuse, ka vanemate, võimaliku järglaste värvi vms. kohta. Selliste tibude seast saab aktiivse, sõbraliku linnupoja näiteks matkima õpetamiseks . Küsimuste ja murede korral saab tagasi helistada ja nõu küsida. See viimane on vast põhiline erinevus teistega, sest aretajal peaksid olema suuremad teadmised nii geneetikast, kasvatusest, pidamisest, järglaste kasvatamisest, kui ka käitumisprobleemide ja tõbede korral. Kõike ei saagi alati teada, kuid on side, abi andmise soov ja vastutus oma kasvatatud-aretatud lindude eest.
Võimalik , et iga nimetuse alla saaks veel nii mõndagi iseloomustavat kirjutada, kuid need on minu nägemust mööda suurimad erinevused.