Postitatud: 16. november 2009, 20:03
Postitas Eva4
Ma arvan, et pole tähtsust mis liigiga tegu on - aretajal/kasvatajal ja tootjal on väga lihtne vahet teha. Aretajal/kasvatajal on iga paaritus läbi mõeldud ning veedab palju aega mõeldes keda kellega paaritada. Samuti iga pesakonna eesmärk on saada vanematest paremaid poegi ja iga paarituse eesmärk on lisada midagi head sellele liigile (tervis, iseloom, tüüp, värvus - selles järjekorras). Kasvataja suhtleb välismaa kasvatajatega (sest Eestis ei ole kasvatajaid, kes oleks mitukümmend aastat aretusega tegelenud ja oskaks nõu anda). Ta tunneb muret iga poja pärast, kes kodust lahkub ning teeb endast kõik võimaliku, et leida neile võimalikult head kodud. Ta kogub infot oma loomade/lindude järglaste kohta ja ta ei paarita tundmatu taustaga loomi/linde ilma väga mõjuva põhjuseta. Elementaarselt on tal kõikidele loomadele/lindudele sobiliku suurusega puurid, sobiv söök jne.
Tootjatel on enamasti tihedamalt loomade/lindude poegi ja viivad loomi/linde loomapoodi. Nad ei tee endast kõike, et järglased saaks võimalikult head kodud. Paarituste eesmärk on saada ilusaid värve ja armsaid poegi. Samuti tegelevad paljud tootjad mitmete erinevate liikidega korraga.
Kui inimene, kes nimetab ennast kasvatajaks/aretajaks, ei oska seletada põhjalikult iga paarituse kohta miks see paaritus toimus just nende vanemate vahel, mis eesmärk on sellel pesakonnal ja mida kasvataja loodab liigile juurde anda selle paaritusega, siis tõenäoliselt ei ole tegemist kasvataja/aretajaga.
Paber ei tõesta tegelikult midagi, sest igaüks võib "õiget juttu ajades" paberi saada. Oluline on loomade/lindude võtjaid harida, et nad oskaks kasvatajal/aretajal ja tootjal vahet teha.