Postitatud: 05. jaanuar 2004, 14:21
Postitas nuu
Caty kirjutas:Ka meie saime endale eile roti. On selline must ja isane. Väidetavalt 1,5 kuune aga ikka suur loom juba. Lugesin siin, et rottidel on mingid tõud ka. Millised? Ja tegelikult on kohe mure, puur on tsipa väike. Ega kellelgi ei ole sümboolse summa eest puuri anda. Elame Tallinnas. Veel selline küssa, et kui tegelikult tahaks poegi ka kas siis tuleks kohe emane ka muretseda või võib seda hiljem taha?


loodetavasti on see poegade muretsemise teema ikka põhjalikult läbi mõeldud (no kaalu igaks juhuks veel: kas sul on võimalik leida 20 rotipojale tore kodu, või kas sa suudad vajadusel ise neile kõigile kodu pakkda (piisavalt suur puur, söök, arsiabi). Igatahes on selle kiire asjaga aega... Isane rott on viljakas praktiliselt kuni surmani ja kõlbab talle iga emane - kedagi ei põlga ära. Probleeme tekiks pigem siis, kui võtaksid talle kohe emase kõrvale: emane võib tiinestuda juba lapseeas (näteks 6-nädalaselt) ja see ei ole hea ei poegadele ega emmele. Parim aeg paaritamiseks oleks emastel aga 4.-5. elukuul. Isasega ühes puuris ei saa neid nagunii pidada, sest sellisel juhul võib juhtuda, et emasrott toob iga kolme nädala järel uue pesakonna, mis on kurnav kindlasti nii rotile kui omanikule ning lisaks saavad rotipojad liiga vähe aega emapiima...
Soovitaksin hoopis kiiresti võtta isasele rotile isane seltsiline. Täiskasvanud isaste tutvustamine on palju tülikam kui noorte. Kriitiline piir on umbes 10. elunädal, sest enamasti umbes siis saavad rotid suguküpseks ja isastele muutub territooriumi kaitsimine väga tähtsaks... Muidugi on sellisel juhul vaja ka suuremat puuri, nii et vaata parem kohe suurim, mida endale lubada saad (ühele rotile arvesta ruumi umbes 0,06 m³). Kui soov paaritada on ikka kindel, võid hiljem emase roti juurde osta, nagunii peab ta eraldi puuris elama.
Üks küsimus vanusega seoses: kas ta vetsupaberi rulli sisse mahub? (Minu Piksel mahtus umbes 2-kuuseks saamiseni, aga ta on emane ja need kasvavad aeglasemalt...)