Postitatud: 21. juuli 2010, 12:49
Postitas Ain
Mercar kirjutas:Rattus rattus ja Rattus norvegicus on siiski erinevad liigid ja ei tohiks anda järglasi, seega ei saa seda ka liiniaretuses kasutada. Tuletan meelde et liigi üks definitsioonidest on just see, et ühe liigi isend ei anna teist liiki isendiga viljakaid järglasi.
(Chiasson (1980) records that Norway and roof rats will not produce offspring, even if artificially inseminated. Castle (1947) reports that crosses between R. norvegicus and R. rattus are very difficult to obtain, such that the embryos never come to term alive.).

Lisaks üldjoontes on neil instinktiivne vastuolu ja murravad üksteist maha.

Kodurotti minu teada kellelgi kodustada ei ole õnnestunud, samuti ei peeta seda liiki minuteada Eesti kodudes (st metsikuid isendeid).
Küll on juba aastaid olemas Elistvere loomapargis kodurotid.
Elistveres on ka üks rotiema teist liiki poja omaks võtnud ja nad elavad koos. Kahjuks ma ei mäleta kummast liigist oli vanem ja kummast poeg. Selle instinktiivse murdmise tõttu on selline kooselu vägagi eriline.

Kui on rohkem huvi selle vastu, soovitaksin uurida Andrei Miljutini käest, kes Elistveres näriliste ekspositsiooniga töötas. Hetkel töötab ta Tartus Zooloogia muuseumis kuraatorina, ilmselt saab teda seal nt telefoni teel kätte.


No tegelikult ma ei pidanudki ristaretust silmas*, kuigi ehk sõnavalikust see väga hästi välja ei paista. See Elistvere loomapargi teema kõlab küll huvitavalt. Üldiselt, nii palju, kui ma lugenud olen, siis tõesti on kodustatud kodurotte vähe, samas ameeriklastel midagi siiski tundub olevat. Ehk õnnestub netist ka viiteid leida, praegu pean piirduma wikipeedia lingiga http://en.wikipedia.org/wiki/Black_rat , kus on kodustatud koduroti teemat kergelt mainitud.

* Need, kes "Nils Holgerssoni imeline teekond läbi Rootsi" lugenud on, teavad vast seda vastuolu niigi :)